Бонуси – да, пари за паметници – не

Pan.bg 27 фев 2012 | 19:56 views (4856) commentaries(3)
img argumenti-bg.com

Знаете ли кой е най-новият виц? Бойко Борисов открил паметник на загиналите във войните за България, чието финансиране е осигурено от Симеон Дянков. Нямаше да е виц, ако ставаше дума за част от магистрала, спортна зала или примерно за тестване на ски пистите в Банско. Вече не е виц и раздаването на хиляди левове като бонуси между висшите чиновници на днешната власт. Дори за някои се разказват легенди, колко много са работили и колко точно са се оценили.

А това за паметника си е чист виц. Трета година вече не се изпълнява разпоредбата в Закона за военните паметници финансовото министерство да дава необходимите средства на органите за местно самоуправление, на които са предоставени за управление военни паметници. Министърът на отбраната Аню Ангелов се опита да постави този въпрос на правителственото заседание при вземането на решение за формиране на Национален инициативен комитет за честване на 100 години от Балканските войни, но бе отрязан от човека на Симеон Дянков Владислав Горанов.

По всичко личи, че в близко време новини за рязане на ленти по повод на националната ни историческа памет няма да има. До вчера си мислехме, че причината е в кризата и липсата на пари. Стана обаче ясно, че не е така. Вълната от бонуси, която ни залива напоследък, подсказва, че въпросът не опира до средства, а до отсъствие на политическа воля. И на чувство за преклонение пред саможертвата на дедите ни.

В България има около 2600 военни паметници. Много от тях се нуждаят от възстановяване. Оттатък границите ни са хиляди забравени гробове на паднали наши войници. Властта обаче няма очи за тях. Раздава си бонуси и твърди, че хазната е празна. Или че прави икономии и стяга коланите. Само в столицата от 30 години продължава сагата с възстановяването на паметните плочи на 1 и 6 пехотен полк, на които са изписани имената на 4700 загинали по бойните полета офицери, сержанти и войници. Прави са тези, които казват „Държавата ги събори, държавата да ги възстанови”. Очевидно е, че днес няма как да го сторят онези, които строиха НДК. Държавата обаче не е закрита. Не само за този паметник се очаква реакцията и на президента Плевнелиев.

Не е лошо, когато държавниците ни ходят в Европа да попитат как техните колеги от Германия, Великобритания или Франция например се грижат за военните си мемориали. Да попитат и съседите ни какво става с гробовете на българските войници. Нека да отидат в Централните софийски гробища и да погледнат състоянието на френските, италианските, румънските или руските военни гробища. И да направят сравнение например с Алеята на парашутистите от Българската армия, която е пак там. Нека да направят това сравнение и след това да мислят за бонуси и да икономисват от парите за националната ни памет. Тогава може би място за споменатия виц няма да има. И ще стане ясно, че пестенето от национална памет е политика на парче.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 3

  1. #1
    General Jackson 28 фев 2012, 09:48
     
    0
     
    0

    Както можеше да се очаква и от този материал на Спиридонов става ясно, че Аню Ньойски няма вина за нищо, което се случва в МО. Той отговаря само за измислените си успехи. Всички давали бонуси - само Аню - не. За всички има пари, само за армията - не. Аню е добър, но Дянков е лош. Пари за военните паметници няма, но за пенсионерската армия на Аню в МО и подчинените структури има и за началнически заплати и за пенсии. Докато хора като Аню Ньойски са на власт младите хора ще бягат от България, а МО ще се превърне във военно-пенсионерски пансион за заслужили приятелчета.

  2. #2
    argumenti-bg.com 28 фев 2012, 10:34
     
    0
     
    0

    От Закона за военните паметници
    Чл. 3. (1) Военните паметници са общонародно достояние и се намират под закрилата на държавата.
    (2) Военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците, определени от министъра на отбраната съгласувано с министъра на културата за публична държавна собственост.
    (3) Военните паметници могат да бъдат разположени или прикрепени към недвижими имоти - държавна, общинска или частна собственост.
    Чл. 14. (1) Органите на изпълнителната власт, на които са предоставени за управление военни паметници, ежегодно планират средства в бюджетите си за опазването и поддържането им.
    (2) Необходимите средства за органите на местното самоуправление, на които са предоставени за управление военни паметници, се предоставят по ред, определен от министъра на финансите съгласувано с министъра на отбраната.

  3. #3
    р-к Кольо 28 фев 2012, 10:45
     
    0
     
    0

    Спирдон Спирдонов задава въпрос на Аню Ньойски.
    - г-н министър как ще аргументирате последните свои решения пред обществото.
    Аню Ньойски се подсмихва ехидно и му отговаря.
    - защо трябва да аргументирам каквото и да било, нали си имам теб...

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка