Горещи новини
- Мерц: Иран никога не трябва да се сдобива с ядрени оръжия
- При атака на ВС на РФ е поразен офис на Boeing в Киев: Украйна заяви - „Русия атакува американския бизнес“ /СНИМКИ/
- При атака с дрон в Татарстан един човек загина, 13 са ранени
- Израелските отбранителни сили опровергават твърденията на Иран за унищожаването на F-35
- /ВИДЕО/: ВВС на Израел отново атакуват Техеран
- Израел не изключва убийството на аятолах Али Хаменей
- Axios: Израел призовава САЩ да влязат във война с Иран
- Американски политици от Демократическата партия са простреляни, двама са убити
- 100 души са убити при нападение над нигерийско село
- /СНИМКА/: Иран атакува рускоезично предградие на Тел Авив, съобщават за жертви

Президентът Росен Плевнелиев ще отиде с много ясна мисия на срещата на върха на НАТО през май. В дневния ред ще поставим новия приоритет – умната отбрана, каза той в интервю по Нова телевизия. Умна отбрана, според него, означава, че държавите от региона, примерно, „давам за пример Югоизточна Европа, които досега бяха символ на войни и конфликти, сега ще се научат да се отбраняват заедно. Да купуват заедно военна техника, да оптимизират заедно ресурса. Когато българските самолети пазят пространството, сърбите могат да спят спокойно. Обратното ще бъде, когато те са на служба. Истината е, че само интегрирано и заедно ние можем да бъдем силни и адекватни.”
***
Ето част от интервюто в предаването „На четири очи” по Нова телевизия
Водещ: Кажете защо отидохте в Афганистан. Каква беше целта на визитата ви?
Росен Плевнелиев: Исках да бъда заедно с нашите войници в един тежък момент на ескалация, след като на 21 февруари, за съжаление, по погрешка бяха изгорени няколко копия от Корана. Исках да бъда заедно с тях, разбира се, на националния празник и на този толкова български празник 1 март. Отидох там и защото за мен е важно като върховен главнокомандващ да видя и да тествам как работи системата и армията във възможно най-тежките моменти - там на фронта, където се води реална война. И резултатът е блестящ.
Водещ: В какъв състав отидохте, кой беше с вас, господин президент?
Росен Плевнелиев: Бяхме там с министъра на отбраната, със заместник-началника на отбраната и с началника на моя кабинет. И отново искам да кажа – в многократните срещи, които ние имахме с представители на правителството на Афганистан, с президента на Афганистан, с доста министри, с говорители на парламента, с някои от генералите, които управляват операциите, с главнокомандващи на силите на НАТО. Аз съм горд с това, което нашите войници правят там.
Водещ: С какво летяхте само кажете?
Росен Плевнелиев: С много най-различни средства. Между другото, искам да ви кажа, че бях малко като в „Междузвездни войни”. Когато кацнете на летището в Кандахар, около вас има целия военен арсенал, който можете да си представите. Има безпилотни машини; има самолети, които излитат вертикално; има бойни, има транспортни. Аз бях наистина там, където на фронта...
Водещ: В американски самолет ли летяхте или не?
Росен Плевнелиев: А, питате ме как летях от София.
Водещ: Да, от София.
Росен Плевнелиев: От София до Афганистан и от Афганистан обратно летях със самолет на американското правителство.
Водещ: Посланик Уорлик беше ли с вас?
Росен Плевнелиев: Посланик Уорлик беше с нас. Категорично да.
Водещ: Добре, какъв е изводът от това? Тези мисии, в които ние участваме и които мнозина подозират, че не ни трябват, защото са заплаха за националната ни сигурност, вие до какъв извод стигнахте? Съмнявате ли се в смисъла на тези задгранични мисии, които имаме?
Росен Плевнелиев: Напротив, те имат огромен смисъл.
Водещ: Защо?
Росен Плевнелиев: Войните оттук нататък ще се водят само отвъд една нация. От тази гледна точка, това семейство на над 50 държави, които се борят за демокрацията и бъдещето на афганистанския народ, за мен е много важно ние да сме там. Ние да сме едни от тези 50. Оказа се, че ние дори сме водещи. Българите получават изключително отговорни мисии и българите се справят блестящо там. Войните на бъдещето също така означават, че само интегрирани, заедно, с общ ресурс, вие можете да се справите с предизвикателствата. Българските войници говорят езици, българските войници управляват безпилотни самолети, българските войници се интегрират в разузнаването, българските войници са локално силни, защото познават по-добре афганистанците дори от американците и това е изключително ценна информация. Българските войници са толкова смели, че когато една кола, натоварена с взрив, удари тяхното КПП и се взриви, те се държаха блестящо.
Водещ: Значи вие не смятате, че мисии в Афганистан, в Ирак на практика застрашават по някакъв начин страната ни, защото ислямистки настроените или не проевропейски и не проамерикански настроените сили няма да превърнат България в някаква цел в бъдеще?
Росен Плевнелиев: Тези мисии са важни за изграждането на боеспособна и мобилна армия, която е адекватна на рисковете на ХХІ век.
Водещ: А по принцип вече наясно ли сте какви са рисковете за националната ни сигурност? Питам ви в качеството ви на главнокомандващ и на президент, към когото все още има няколко по-специални служби. Все още казвам.
Росен Плевнелиев: Не само, че съм наясно, но и много хора в държавата вече станаха наясно, защото ние си имаме нова национална стратегия за сигурност.
Водещ: Коя е най-голямата
Росен Плевнелиев: В нея са посочени всички рискове. И не само стандартните, които отдавна си ги знаем – с тероризъм и криминалния контингент, но и много, много нови асиметрични рискове, кибератаки и т.н. Това, което е много важно и което трябва да знаем е, че България върви по своята добре подготвена реформа в сектор „Сигурност”. Това е голям приоритет за мен като президент. Благодарен съм и на правителството, което също гарантира подкрепа и ние вече работим здраво. Така че ще има цялостен устройствен закон за всички служби. И след това ще дойдат и устройствените закони за всяка една от тях. В момента, между другото, аз постигам политически консенсус и по тази тема – и с ръководството на БСП, и с ръководството на Синята коалиция.
Водещ: Това ще ви питам, но все пак коя е най-голямата заплаха за националната ни сигурност с днешна дата?
Росен Плевнелиев: Не може в момента да назовете една и да кажете коя е тя. Със сигурност аз мога много дълго да ви говоря за заплахите пред икономическия просперитет на хората, индивидуалната сигурност на гражданите, заплахите от тези, бих казал, изключително променящи се условия, в които светът действа. Има кибератаки, които могат буквално да разрушат системите на цели държави. В момента вие не сте сигурни какво точно се случва в някои от центровете, които се подготвят за това нещо. Ще го кажа много ясно – България трябва да бъде част от едно голямо семейство на демократични държави, които могат заедно да защитят своята сигурност и сигурността на гражданите си. Между другото, отивам с много ясна мисия в Чикаго през май месец, където ще поставим на дневен ред новия приоритет – т.нар. Smart Defense - умна отбрана. Умна отбрана означава, че държавите от региона, примерно, давам за пример Югоизточна Европа, които досега бяха символ на войни и конфликти, сега ще се научат да се отбраняват заедно. Да купуват заедно военна техника, да оптимизират заедно ресурса. Когато българските самолети пазят пространството, сърбите могат да спят спокойно. Обратното ще бъде, когато те са на служба. Истината е, че само интегрирано и заедно ние можем да бъдем силни и адекватни.
Други публикации
Напиши коментар
Мисията имала огромен смисъл? За какво? За да загинат там още български чеда? И това го казва президентът!
За да натупат някакъв опит, за да видят какво е война, какво представлява коалиционна операция, а не да стоят без работа в българските поделения, поради липсата на горива, резервни части, недоимък или каквото и да е там.