Горещи новини
- Мерц: Иран никога не трябва да се сдобива с ядрени оръжия
- При атака на ВС на РФ е поразен офис на Boeing в Киев: Украйна заяви - „Русия атакува американския бизнес“ /СНИМКИ/
- При атака с дрон в Татарстан един човек загина, 13 са ранени
- Израелските отбранителни сили опровергават твърденията на Иран за унищожаването на F-35
- /ВИДЕО/: ВВС на Израел отново атакуват Техеран
- Израел не изключва убийството на аятолах Али Хаменей
- Axios: Израел призовава САЩ да влязат във война с Иран
- Американски политици от Демократическата партия са простреляни, двама са убити
- 100 души са убити при нападение над нигерийско село
- /СНИМКА/: Иран атакува рускоезично предградие на Тел Авив, съобщават за жертви

Според американския посланик в Македония Филип Рийкър не било добре за САЩ назначаването на български офицери за началник и заместник-началник на щаба на НАТО „Скопие”. Това е изводът от негов доклад, цитиран от „Уикилийкс” (http://wikileaks.org/cable/2009/07/09SKOPJE369.html). Проблемът съвсем не опира до качествата на българина. Напротив за тогавашния комодор Валентин Гагашев, определен да заеме тази длъжност и я зае през 2009 г., американският дипломат е изключително ласкав в оценката си. Според него комодор Гагашев е професионалист и добросъвестен.
Тревогите на Филип Рийкър, който днес е заместник-помощник държавен секретар, изразени в цитирания от „Уикилийкс” доклад, са свързани с пропуснатата възможност началник на щаба на НАТО „Скопие” да бъде холандец. Или поне заместникът на комодор Гагашев да не бъде българин, а холандец. Така според него ще се гарантират по-добре интересите на САЩ и НАТО в Македония.
Според „Уикилийкс” лично тогавашният началник на ГЩ на Македония генерал-подполковник Мирослав Стояновски не бил съгласен с решението българи да оглавят въпросния щаб.
Другият аргумент на Филип Рийкър е, че България и Македония са най-малкото предпазливи съседи. Той е записал, че по-голямата част македонския край става част от България, като следствие от Балканските войни и когато „българските фашисти са окупирали днешна Македония по време на Втората световна война”. И днес, посочва американският дипломат, в България има елементи, които смятат съвременното състояние на Македония като историческа грешка, и много българи не признават македонския език. Това че редица македонци работят в България и притежават македонски паспорти не бива да се смята за някаква привързаност, а по-скоро за удобство, е мнението на дипломата, цитирано от „Уикилиикс”.
Други публикации
Напиши коментар
Ако това е нивото на помощник-държавен секретар, явно САЩ не са ни голям брат.