Горещи новини
- Военен експерт назова най-вероятната причина за избухване на Трета световна война
- Ryanair отчита силен ръст от 69% на пътниците през януари 2023 г. спрямо същия период на миналата година
- Във Франция казаха кога една държава може да се счита за участник в конфликта
- /ВИДЕО/: Европейската комисия обяви за нов пакет помощ за Украйна
- Русия за първи път в СВО използва РСЗО „Торнадо-С“ - аналог на американската РСЗО HIMARS (ГАЛЕРИЯ)
- Qatar Airways и Airbus постигнаха приятелско споразумение в съдебен спор за А350
- /ВИДЕО/: САЩ обявиха готовност да приемат руски инспектори в свои обекти в рамките на ДСНВ (СТАРТ)
- Saab получи поръчка от Швеция за поддръжка на наземни ПВО системи
- САЩ: Научно-техническото сътрудничество с Индия не е насочено срещу Китай или друга държава /ВИДЕО/
- Джонсън: САЩ да предадат на Украйна далекобойни оръжия, загубата на РФ е жизненоважна за Запада /ВИДЕО/

Над 50 проекта на ученици от 15 градове в страната участваха в научния форум.
Темите, който бяха представени, се състезаваха в няколко научни области: „Хуманитарни и обществени науки“, „Математика“, “Биология, биомедицина; биоразнообразие и екология“, „Информатика и информационни технологии“ и „Изобразително изкуство“ и др.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
В раздела „Хуманитарни науки“ бяха представени 10 ученически проекти и сред тях е и проекта на учениците от ПГСАГ „Кольо Фичето“ гр. Бургас Магдалена Стоянова, Румяна Драгнева и Стоян Добрев от ХІІ клас и Христо Химитлийски от Х клас на тема „Остров Света Анастасия и Ченгене скеле – минало и настояще“ с научни ръководители Петя Кудева - ст. учител по история и цивилизация и Яна Иванова -уредник в РИМ Бургас.
Техният проект в раздел „Хуманитарни и обществени науки“ и научна област „Социални отношения“ бе високо оценен от рецензента Симона Самуилова, гл. ас. д-р Институт за исторически изследвания – БАН, която отбеляза:
„Ученическият проект представя две от значимите в културно и историческо отношение места в района на Бургас, а именно остров Св. Анастасия и рибарското селище Ченгене скеле. Темата е актуална, тъй като през последните години има силен интерес към двете забележителности, което ги превръща в основни дестинации за културен туризъм в района на Южното Черноморие. Учениците успешно се справят с поставената от тях цел да съберат и обобщят по-важните моменти от историята на посочените обекти с оглед да се подчертае значимостта им не само в регионален, но и в национален аспект. Коректно посочената цитирана литература показва добра осведоменост по темата, а снимковият материал допълва успешно изложението.“
След защитата на проекта авторитетното жури в състав: проф. д.ф.н. Максим Стаменов, ИБЕ – БАН, председател на журито; доц. д-р Вихра Баева, ИЕФЕМ – БАН и гл. ас. д-р Симона Самуилова, ИИстИ – БАН, оцени разработка на учениците с първо място в научна област „Социални отношения“.
За разработката и участието си в ІХ-тата сесия на Ученическия институт на Българската академия на оказаха, че младите хора макар и учещи в Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия, се интересуват от миналото на град Бургас и в частност на Острова и Ченгене скеле.
Те посветиха своя проект на гимназията, която през 2020 г. отбеляза своя 60-годишен юбилей , но поради пандемията не се реализираха инициативи.
Ето защо екипът, разработил проекта, се възползва от дадената им възможност и показа, че в Европейската година на младежта младите хора могат да постигнат много и да израснат както достойни българи и европейци!
Учениците с трепет очакват да получат своите грамоти и отличия от високия академичен форум.
/www.kolioficheto.com/
Снимки - Петя Кудева
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/2 СЛЕДВАЩА СНИМКА


loading...
Други публикации
Напиши коментар