Горещи новини
- Кедми определи вероятните направления за настъпление на руската армия в Украйна
- WSJ, САЩ: Танковите битки останаха в миналото, настъпи ерата на дроновете
- КОД РОСЕНЕЦ-7: СНИМКИ НА ТАНКЕРА BYRON
- Руските военни получиха поредната партида от най-новите изтребители Су-35 и Су-57
- На 4 октомври спускат на вода първата гръцка фрегата от ново поколение
- В Конгреса на САЩ се проведе първото изслушване по импийчмънт на Байдън
- Блинкен допусна възможност за среща между президентите на Русия и САЩ
- Отбелязваме 30-ата годишнина на Програмата за партньорство между МО на България и Националната гвардия на щата Тенеси (САЩ) (ГАЛЕРИЯ)
- Гръцки хеликоптер се е разбил в морето край северния край на остров Евия (Евбея)
- Сухопътни войски проведоха експериментални стрелби с ПЗРК „Стрела-3“, ще го въвеждат на въоръжение (ГОЛЯМА ПОЛИГОННА ГАЛЕРИЯ)

Учени и експерти от Технически университет – Варна проведоха работна среща за подобряване на функционалностите в приложението „I SEE SEA”.
То е част от дейностите по международния проект ILIAD, изграждащ виртуални модели на морета, цифрова инфраструктура и изчислителни съоръжения, които предоставят точни прогнози за екологични, метеорологични и икономически процеси.
Приложението „I SEE SEA” ще предостави възможност на потребителите да сигнализират за наличие на замърсяване по крайбрежието, струпвания на медузи, промени във времето и други нетипични явления. Дейностите се реализират в направление Citizen Sciencе, което цели да насочи вниманието на местните общности към екологичните проблеми и да спомогне за тяхното разрешаване. Приложението предлага функционалност за сътрудничество, позволявайки на потребителите да докладват определени нередности.
Целта на разработката е да засили общественото осведомяване, да допринесе за опазването на морската екосистема и да насърчи отговорното поведение към околната среда.
Очаква се дейността по функционалностите на „I SEE SEA” да бъде завършена през месец юни и приложението да бъде достъпно за потребителите.
ILIAD е европейска инициатива, която има амбициозната цел да създаде цифров близнак на Световния океан.
Научният екип на Технически университет – Варна, съвместно с ДП „Пристанищна инфраструктура“ разработва дигитален двойник на Варненския залив и плавателните канали, свързващи го с Варненското езеро.
Освен екологично въздействие и повишаване на безопасността на корабоплаването, очаква се проектът ILIAD да намали значително времето, в което Пристанище Варна остава затворено, поради неблагоприятни метеорологични условия.
Проектът Integrated DigitaL Framework for Comprehensive Maritime Data and Information Services е финансиран чрез програмата за изследвания и иновации на ЕС Хоризонт 2020.
/www1.tu-varna.bg/
loading...
Други публикации
Напиши коментар