Горещи новини
- Летище Бургас ще отвори отново на 29 март 2025 г. след необходим ремонт на пистата, което ще подобри безопасността и ефективността на обслужването
- На 93 почина Бедрос Киркоров - български, съветски и руски певец, народен артист
- Украински депутат за Курска област: Зеленски и военните лидери имат "боен имунитет"
- Reuters: Преговорите на Путин с Тръмп приключиха, те продължиха 2,5 часа
- Макрон обяви, че ще разположи ядрени оръжия близо до границата с Германия
- Кабинетът на Зеленски обяви несъгласието на Киев с неутрален статут и съкращаване на ВСУ /СНИМКА/
- Зеленски и съпругата му пристигнаха на посещение във Финландия
- Зам,-началникът на кабинета на Белия дом Скавино: Путин и Тръмп разговарят вече повече от час
- /СНИМКА, ВИДЕО/: F-16 са забелязани да летят на малка височина над Суми
- G7 - за възможността за нови санкции срещу Русия

Военните медици често работят при крайно стресови, нестандартни условия и опасна среда. Техният опит и квалификация обаче им позволяват да се справят с различни предизвикателства, независимо от обстоятелствата.
Само след няколко месеца предстои да бъде приет поредният випуск по специалностите „Военен лекар“ и „Военна медицинска сестра“. За предимствата на обучението и за перспективите за кариерно развитие пред тях медици от плевенската военна болница разговаряха с ученици от местната Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“.
Младежите имаха възможност да се почерпят от опита на началника на лечебното заведение подполковник д-р Росен Антинов и д-р Стоян Баръмов. За работата на медиците под пагон в ежедневието и по време на мисия зад граница – преди и сега, разказаха хирургът д-р Димитър Раданов –оз полковник и бивш началник на Военна болница-Плевен, както и лейтенант д-р Михаел Евлогиев – част от втория випуск военни лекари, дипломирали се в края на миналата година.
Павлинка Жекова – главна медицинска сестра на лечебното заведение и старшина медицинска сестра Кремена Петрова – участничка в няколко мисии, презентираха професията на военната медицинска сестра.
Предстоят срещи и с възпитаниците на други училища от региона в рамките на инициативата „Стани военен лекар“.
И през тази година 20 младежи ще имат възможността да се обучават безплатно по специалността „Военен лекар”, а 10 са определените места за медицински сестри под пагон.
По време на обучението на лекарите и сестрите под пагон е осигурена държавна издръжка и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия. Издръжката включва: без такси за обучение, безплатно настаняване в общежития, безплатно хранене, безплатно медицинско и униформено облекло, безплатно медицинско обслужване и задължително застраховане срещу смърт и неработоспособност вследствие на злополука. Те имат възможност за ползване на почивната и спортната база на Министерството на отбраната.
Освен това, курсантите-военни лекари получават ежемесечна стипендия от 800 до 850 лв., както и възможност за допълнителна стипендия за успех от 150 до 200 лв.
Подробности за възможностите за кандидатстване можете да разберете от капитан II ранг Димана Славова (0889 044 111).
www.vma.bg
Други публикации
Напиши коментар