Otbrana.com: В София отбелязахме 91 години от създаването на Бронетанковите войски

Pan.bg 16 апр 2026 | 09:36 views (499) commentaries(0)
img Спирдон Спирдонов

За 16 година по ред вчера бе отбелязан тържествено Празникът на бронетанковите войски в България – 15 април. Това стана пред паметните плочи в София, на които са изписани имената на 227 воини от Бронираната дружина, загинали през Втората световна война. Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков прие почетния строй от формированието в Мусачево и поздрави военнослужещите. Да уважат празника дойдоха още командирът на Съвместното командване на силите генерал-майор Станимир Христов, началникът на Щаба на Съвместното командване на силите бригаден генерал Христо Христов, офицери от Сухопътни войски и Военна академия „Георги С. Раковски“. Запасното войнство беше представен от заместник-председателя на СОСЗР и председател Столичната организация бригаден генерал Стефан Стефанов и членовете на клуб „Танкисти и автомобилисти“ с председател полковник Лилян Динков. На паметните плочи бяха поднесени венци и цветя.

Със заповед №ОХ-318/14.04.2020 г. на министъра на отбраната Красимир Каракачанов 15 април бе обявен за празник на Бронетанковите войски в България. В заповедта се посочва, че „празниците са необходими и важни, защото помагат за формиране на професионална общност” и това обединява военнослужещите в екип, кара ги да се чувстват включени в обща кауза, повишава значението на изпълняваните от тях мисии и задачи. И се изтъква, че „създаването на празник на бронетанковите войски от състава на Сухопътните войски показва значимостта и престижа на този род войски”.

91-годишната история на Бронетанковите войски в България припомни полковник доцент д-р Калин Градев, началник на катедра „Сухопътни войски“ във Военна академия „Георги С. Раковски“. „Има една песен, която започва така „Машини зловещо реват“. Няма танкист, който не е марширувал на нея и да не изпитва онези чувства, породени от славната история на Бронетанковите войски“, отбеляза той.

Началото е поставено на 15 април 1935 г. на плаца на Инженерния полк в София с тържественото събитие, на което е прочетена заповед „№ 73а” на министъра на войната. Така е обявено създаването на „Една рота бойни коли – подчинена на Инспектора на пехотата”. Неделима част от този празничен момент са военната духова музика и развятото знаме на полка. Предходните стъпки, довели до този момент, включват доклад до Министерския съвет за необходимостта от нова военна техника – танкети, одобрено е закупуването на 14 броя от Италия, в началото на 1935 г. те са доставени в пристанище Варна, и след транспортиране са зачислени във войската.

Впечатляващо е развитието на Танковите войски в България, което позволява те да участват успешно във Втората световна война. Фактите показват, че през 1983 г. общият брой на танковете у нас достига 3750, каза полк. Градев. От тях 1500 са Т-34, а останалите са Т-55, Т-62 и Т-72. Днес 13-то бригадно командване е единственото останало танково формирование, в което на въоръжение са танковете Т-72. Полк. Градев подчерта, че на основата на изводите от съвременните конфликти, танковете съвсем не са отживелица. Вече става дума за танк-костенурка, за танк-таралеж и други, които са новите предизвикателства и пред нас. Силно се надяваме, завърши полк. Градев, че този опит и поуки ще се възприемат сериозно в развитието на новите отбранителни способности в интерес на сигурността на нашата родина.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка