Горещи новини
- Показаха концентрацията на руските военни кораби край бреговете на Крим
- Франция предлага на германските ВМС морския патрулен самолет Atlantique 2
- Избрана е BAE Systems за предоставяне на прототипи на машината Beowulf по програмата CATV
- Бургазлии се впускат в приключението Ченгене скеле
- Полша купува пет C-130H Hercules от американските ВВС
- Благодарствен адрес от Варненски и Великопреславски митрополит Йоан до ВВМУ
- Морско училище предаде 106 кг капачки за кампанията „Аз вярвам и помагам“
- Модернизираните БРДМ-2МС за Мианмар
- Руски изтребител прихвана американски и норвежки патрулни самолети над Баренцово море
- Румен Радев проведе консултации с представители на парламентарната група „Изправи се! Мутри вън!“ в 45-ото Народно събрание

Източник: Otbrana.com
Според Основния закон на Републиката, Министерският съвет подава оставка пред новоизбраното Народно събрание и изпълнява функциите си до избирането на нов Министерски съвет. Президентът свиква да първо заседание новоизбраното Народно събрание най-късно един месец след избирането му. След консултации с парламентарните групи той започва да изпълнява задължението си да възлага на кандидатите за министър-председатели (не повече от трима) да съставят правителство. Ако не се случат нещата назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови парламентарни избори. Но да цитираме Конституцията:
Чл. 75
Новоизбраното Народно събрание се свиква на първо заседание от президента на републиката най-късно един месец след избирането на Народно събрание. Ако в посочения срок президентът не свика Народното събрание, то се свиква от една пета от народните представители.
Чл. 99.
(1) Президентът след консултации с парламентарните групи възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство.
(2) Когато в 7-дневен срок кандидатът за министър-председател не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за министър-председател.
(3) Ако и в този случай не бъде предложен състав на Министерския съвет, президентът в срока по предходната алинея възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател.
(4) Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.
(5) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът назначава служебно правителство, разпуска Народното събрание и насрочва нови избори в срока по чл. 64, ал. 3. Актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание.
(6) Редът за съставяне на правителство по предходните алинеи се прилага и в случаите на чл. 111, ал. 1.
(7) В случаите на ал. 5 и 6 президентът не може да разпуска Народното събрание през последните три месеца от своя мандат. Ако в този срок парламентът не може да състави правителство, президентът назначава служебно правителство.
loading...
Други публикации
Напиши коментар