Горещи новини
- Китай и Русия са против уреждането на иранския ядрен въпрос със сила
- Путин получи покана за срещата на върха на G20 в Южна Африка
- Програмата на срещата на върха на НАТО е съкратена до една сесия заради Тръмп
- Тръмп нарече статията на The Wall Street Journal за плана му за атака срещу Иран клеветническа
- Reuters: Северна Корея изстреля повече от 10 ракети в посока на Китай
- Иран нанася удари по центрове на ВПК на Израел, планира да увеличи броя на ракетните операции
- Wizz Air с директни полети от София до италианския рай Алгеро
- Le Bourget 2025 Литва ще придобия 3 ВТС C-390 Millennium
- Екипаж и самолет C-27J Spartan от 16-а авиобаза на ВВС осигури въздушен транспорт на пациент от Антверпен до София
- КОРАБИТЕ ОТ ПРОТИВОМИННАТА ГРУПА MCM BLACK SEA СЕ ВКЛЮЧИХА В МЕЖДУНАРОДНО УЧЕНИЕ (голяма галерия на море)

Министерският съвет на Република България прие решение за приемане на доклад на министъра на отбраната за упълномощаване да изготвя и подписва искания до правителството на САЩ за разрешаване на временно предоставяне ползването на трети страни на оборудване, документация, информация и софтуер за системи за обмен на информация Link-22, придобивана от Република България с договор по програмата на САЩ за чуждестранни военни продажби (Foreign Military Sales - FMS) и партньорски споразумения по проекта NATO Improved Link Eleven (NILE).
Реализирането на решението ще подпомогне изпълнението на приоритетния за Министерството на отбраната актуализиран Проект за инвестиционен разход „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“.
***
Допълва се Класификаторът на длъжностите на военнослужещите
Министерският съвет прие Постановление за изменение и допълнение на Класификатора на длъжностите на военнослужещите в Министерството на отбраната, структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната и Българската армия, приет с Постановление № 309 на Министерския съвет от 14 декември 2018 г.
С настоящия проект на Постановление за изменение и допълнение на Класификатора се предлагат промени свързани с осигуряване на необходимите длъжности за военнослужещи по длъжностни нива в обхвата на военните звания в изградената организационна структура на въоръжените сили. Въвеждат се нови длъжности и се изменят длъжности, необходими за окомплектоване на реорганизиращи се през 2025 г. военни формирования от състава на Сухопътните войски, Военноморските сили, Националния военен университет „В. Левски” и Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров”, съгласно Плана за развитие на въоръжените сили на Република България до 2026 г. Постановлението влиза в сила от деня на обнародването му в Държавен вестник.
***
За ратификация се предлага споразумение относно Програмата „Финансов механизъм за коопериране“
Министерският съвет прие решение за предложение до Народното събрание за ратифициране на Програмно споразумение между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Кралство Белгия, Министерството на отбраната на Република Кипър, Министерството на отбраната на Френската република, Федералното министерство на отбраната на Федерална република Германия, Министерството на националната отбрана на Република Гърция, Министерството на отбраната на Унгария, Министерството на отбраната на Италианската република, Правителството на Република Литва, Министерството на отбраната на Кралство Нидерландия, Министерството на националната отбрана на Португалската република, Министерството на националната отбрана на Румъния, Министерството на отбраната на Кралство Испания, Европейската агенция по отбрана и Европейската инвестиционна банка относно Програмата „Финансов механизъм за коопериране“ (Програма CFM).
Финансовият механизъм за коопериране е програма със специфична цел, която поддържа отбранителното сътрудничество. Механизмът осигурява поддръжка в случаите когато липсата на синхронизация на отбранителните бюджети пречи на стартирането на нови съвместни проекти или програми на сътрудничество, свързани със закупуване на въоръжение и разработване на нови способности или научни изследвания. Финансовият механизъм за коопериране може да се използва за подпомагане на страни-членки в случаи на спешни оперативни и други нужди или да се обезпечи сигурността на доставките.
***
Прието е Изменение № 5 на Меморандума за разбирателство за поддръжка и придобиване относно многонационална инициатива за съхранение на боеприпаси
Правителството прие Решение за одобряване проект на Изменение № 5 на Меморандума за разбирателство за поддръжка и придобиване относно многонационална инициатива за съхранение на боеприпаси (Multinational Ammunition Warehousing Initiative - MAWI). Многонационалната инициатива за съхранение на боеприпаси (MAWI) е стартирана през 2020 г. по предложение на Кралство Белгия. Чрез MAWI се осигуряват значителни възможности и ползи за страните участнички, като най- важните са достъп до значима многонационална складова мрежа за съхранение на боеприпаси (БП) решителни за изхода на бойните действия и осигуряване на единна всеобхватна правна рамка за тяхното съхранение, като същевременно могат да се персонализират напълно индивидуални многонационални решения спрямо специфичните национални изисквания.
Първоначално Меморандумът за разбирателство е подписан от 9 страни (Меморандумът е в сила от 16.07.2021 г.). Към момента в инициативата участват 24 (двадесет и четири) страни членки на НАТО и Агенцията на НАТО за поддръжка и придобиване (NSPA).
С изменение № 4 на Меморандума за разбирателство на MAWI, Република България е член на Инициативата, считано от 19 юни 2023 г. С Изменение № 5 на Меморандума за разбирателство на MAWI, Португалската република и Република Турция стават пълноправни членове на MAWI.
Други публикации
Напиши коментар