Горещи новини
- Израел продължава ембаргото върху доставките на хуманитарна помощ за Газа
- Песков: Изтеглянето на ВСУ от новите региони на РФ е едно от условията за прекратяване на конфликта
- Британски и украински министри проведоха в Лондон "ценна среща в критичен момент за нашата сигурност" /СНИМКА/
- Медиите разкриват подробности от плана на Тръмп за уреждане на Украйна
- Рубио: Ако няма напредък по Украйна САЩ ще се фокусират върху други приоритети /ВИДЕО/
- Ще стане ли Бундесверът по-многоброен?
- Yeni Şafak: Земетресение с магнитуд 6,2 удари Истанбул /ВИДЕО/
- Сикорски: Полша вече е прехвърлила 45 пакета военна помощ на Украйна на стойност €4 млрд
- Saudia Group разкри поръчка за 10 широкофюзелажни Airbus A330neo за подразделението си flyadeal
- Развива се шведско-литовското военно сътрудничество

Спирдон Спирдонов
По повод 80 години от края на Втората световна война и някои коментари в последните часове за освобождението на Балканите е добре да припомним някои факти.
На 8 октомври 1944 г. започва стратегическото настъпление на Българската армия на Балканите. С включването си във войната срещу Германия България се приобщава към Антихитлеристката коалиция като активно действаща сила. За завършване разгрома на германските войски на Балканите пред Българската армия е поставена задачата да прекъсне направленията за оттегляне на групата армии „Е“ от Гърция и Егейските острови, с което да осигури левия стратегически фланг на Съветската армия.
В изпълнение на общата стратегическа цел 2-ра, 1-ва и 4-та армия провеждат четири едновременни и последователни по фронта и в дълбочина настъпателни операции (Нишка, Косовска, Страцинско – Кумановска и Брегалнишко – Струмишка), с които овладяват долините на реките Морава и Вардар и района на Косово поле.
Съвместно със 17-а съветска въздушна армия и югославски части Българската армия допринася за освобождаването на Южна Сърбия и Вардарска Македония. В хода на бойните действия загиват 3422 български офицери, подофицери и войници, ранените са 10 893, а безследно изчезналите – 2136, припомня сайтът на НВИМ.
В мемориала „Ледена стена“ край Ниш са положени тленните останки на 2015 български военнослужещи. В мемориала „Сремски фронт”, който се намира на север от Белград по магистралата за Загреб, може да се прочетат имената на 631 български воини, загинали в операцията срещу немците край Сремска Митровица, днес Република Сърбия. Във военния мемориал в гр. Вуковар, Хърватия, лежат костите на 1027 български военнослужещи. 325 от тях са на неизвестни бойци.
Това за информация на тези, които неглижират ролята на Българската армия за освобождението на Балканите от хитлерофашизма.
Други публикации
Напиши коментар