Otbrana.com: При Харкан, Пейч и Шиклош припомнихме героизма на българския войник

Pan.bg 15 май 2025 | 10:05 views (589) commentaries(0)
img Президентът Румен Радев поздрави участниците във Военноисторическия поход

Спирдон Спирдонов

„Благодаря Ви най-сърдечно за положените усилия за опазване на светлата памет за победния път на Първа българска армия – вечен извор на национално самочувствие за днешните защитници в пагони“. Това се посочва в поздравителния адрес на президента и върховен главнокомандващ въоръжените сили Румен Радев до участниците във Военно-историческия поход „По бойния път на Първа българска армия“, посветен на 80 години от края на Втората световна война, който бе прочетен от генерал-майор от запаса Тодор Дочев в началото на тържествената възпоменателна церемония на най-голямото българско военно гробище край Харкан, Унгария.(Б.р. – пълният текст публикуваме отделно.)

На някогашния булевард „Първа българска армия“ (сега Шиклошки булевард) над градското гробище в Пейч почиват тленните останки на 110 първоармейци, преобладаващата част от които са от 57-и пехотен Драмски полк, 58-и пехотен Гюмюрджински полк и 59-и пехотен Пирински полк на 16-а пехотна Беломорска дивизия, а така също и от 41-ви пехотен полк на 11-а пехотна дивизия. Там участниците в родолюбивата проява сложиха венци и цветя в памет на първоармейци. За техния героизъм говори полковник от запаса Красимир Вълев, председател на Областната организация на СВВБ в Ямбол. Ветераните Тодор Андонов и Анани Христов взеха пръст от военното гробище, която ще бъде поставена до Паметния знак във Военна академия „Георги С. Раковски“ в чест на пристигането на българската войска от фронта. Директорът на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ в МО връчи на заместник-кметът на Пейч Зак Габор почетен плакет на Министерството на отбраната.

За втори път в многогодишната история на тези походи посетихме гр. Шиклош. Миналата година там бе открита обновената паметна плоча, която е поставена на стария замък в града. Тя свидетелства, че тук са били щабовете на 24 Черноморски пехотен полк и 11 сливенски пехотен полк от Трета пехотна балканска дивизия на Четвърти армейски корпус от Първа българска армия от 1 февруари от 7 март 1945 г. Участниците в похода бяха поздравени от кмета на града, който получи от Людмил Михайлов почетен плакет на МО, а от генерал-майор от запаса Тодор Дочев юбилеен медали „80 години от Победата над хитлерофашизма (1945-2025 г.), учреден от СВВБ. По-късно генералът връчи на Н.Пр. посланикът ни в Будапеща Христо Полендаков същите отличия. Положени бяха венци и цветя на паметната плоча.

Възпоменателната церемония на българското военно гробище край Харкан бе организирана съвместно с военното министерство на Унгария и местната власт. Освен участниците във военноисторическия поход, там бяха посланикът ни в Будапеща Н. Пр. Христо Полендаков, почетният ни консул д-р Йордан Бочков, представители на българската общност, на Министерството на отбраната на Унгария и Въоръжените сили, на местната власт в Харкан и околните общини. За Дравската епопея на Българската армия от 6 до 19 март 1944 г. говори полковник от запаса проф. Мануш Христов, преподавател във ВВВУ „Георги Бенковски“.



Юбилеен медал „80 години от Победата над хитлерофашизма (1945-2025 г) бе връчен на кметството на Харкан от Ани Иванова, председател на Областната организация на СВВБ в Кърджали. Специални поздравления получаваха ветераните от Втората световна война Анани Христов и Тодор Андонов. Венците и цветята от името на посолството ни, на министъра на отбраната Атанас Запрянов, н началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, на Министерството на отбраната и Въоръжените сили на домакините, на местната власт и българското самоуправление, на участниците в похода бяха поднесени от курсанти от Българската армия. Взехме пръст от военното гробище, която ще бъде поставена до Паметния знак във Военна академия „Георги С. Раковски“ на завръщането на българската войска от фронта на 17 юни 1945 г.

Много от членовете на българската делегация се поклониха на гробовете на свои родственици. Курсантите положиха карамфили пред паметните плочи на загиналите. По оградата на гробищния парк има десетки паметни плочи от общини, училища и близки на загиналите.

В българското военно гробище край Харкан са погребани над 1400 български военнослужещи. То е издигнато от унгарския народ като израз на признателност за проявения героизъм от българите при Дравската операция, наричана още Дравска епопея и е открито официално на 23 септември 1956 г. Преобладаващата част от българските бойци и командири, погребани в Харкан, са от 11-и пехотен Сливенски полк, 24-и пехотен Черноморски полк и 29-и пехотен Ямболски полк на 3-а пехотна Балканска дивизия и придадените към нея поделения, както и от 57-и пехотен Драмски полк, 58-и пехотен Гюмюрджински полк и 59-и пехотен Пирински полк на 16-а пехотна Беломорска дивизия, а така също и от 41-ви пехотен полк на 11-а пехотна дивизия. По-голямата част загиват в най-голямата офанзива през март 1945 г.

На възпоменателния обяд почетният ни консул в Унгария д- Йордан Бочков, председателят на Българското самоуправление в Будапеща Петър Бочков и известният фотограф приятел на ветераните в България Бегхат Искандер бяха наградени с юбилейни медали „80 години от Победата над хитлерофашизма (1945-2025 г.). Отличията бяха връчени от полковник от запаса Божидар Борденяшки, председател на Областната организация на СВВБ в Сливен.

Кметството на Харкан бе наградено с почетен плакет на МО. За активно участие в подготовката и провеждането на Военно - историческия поход „По бойния път на Първа Българска армия“ със заповед на председателя на СВВБ доц. д-р Иван Сечанов с юбилейния медал, посветен на края на войната бяха отличени Людмил Михайлов, директор на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ в МО, бригаден генерал Мирослав Костадинов, командир на 2-ра Тунджанска механизиран бригада, началникът на ЦВО полковник Георги Георгиев, полковник Веселка Методиева и Радослав Симеонов от споменатата дирекция и полковник от запаса проф. Мануш Христов

***

До участниците в похода „По бойния път на Първа българска армия“

Уважаеми господа ветерани, уважаеми участници в похода,

Поздравявам Ви най-сърдечно за организирането и провеждането на Военно-историческия поход „По бойния път на Първа българска армия“ по повод навършване на 80 години от края на Втората световна война!

Успешно проведените три настъпателни и една отбранителна операции на Първа българска армия под командването на генерал-лейтенант Владимир Стойчев внасят значим принос за разгрома на фашистка Германия и утвърждаването на авторитета на българската държава. Най-решителната и кръвопролитна Дравска епопея категорично демонстрира несломимия боен дух на българската войска в хода на проведените отбранителни и контранастъпателни боеве. Хиляди воини положиха костите си пред олтара на Отечеството за едно по-светло бъдеще.

Благодаря Ви най-сърдечно за положените усилия за опазване на светлата памет за победния път на Първа българска армия – вечен извор на национално самочувствие за днешните защитници в пагони.

Като Ви приветствам още веднъж със забележителната годишнина, пожелавам Ви добро здраве, активно дълголетие и сили за още родолюбиви и военно-патриотични инициативи!

14 май 2025 г.

Румен Радев, президент на Република България и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка