Горещи новини
- Западни ескперти: В зоната на СВО бойците живеят само 4 часа, затова Киев се нуждае от наемници
- Борел заяви за необходимост от укрепване на ВС на Украйна, включително системите за ПВО
- Медии: От 7 октомври са ранени над 5 хил. израелски военнослужещи, около 2 хил. са останали инвалиди
- Мадуро: Венецуела ще предприеме нови мерки за защита на региона Есекибо
- /ВИДЕО/: В САЩ в резултат на ураган загинаха шестима души
- Песков: Партньорството на РФ с ОАЕ и Саудитска Арабия сега не може да бъде публично
- Американски производител на оръжия предупреждава за световен недостиг на барут
- В Украйна обявиха желанието си да получат 150 самолета от Запада
- /ВИДЕО/: МО на РФ обяви за използването на хеликоптери Ка-52М в зоната на СВО
- Премиерът на Катар говори за влиянието на войната в Газа върху отношенията между Изтока и Запада
Екипът на списание "Клуб КРИЛЕ" и Pan.bg честити рождения ден на големия български пилот и човек - ген. Евгени Манев!
Пожелаваме му много, много здраве, щастие и големи успехи!
Поздрави от целия екип на редакцията!
Визитка:
Генерал-майор, от резерва, Евгени Манев е роден на 14.03.1954 г. в гр. Русе. Израства и завършва основното си образование в с. Долна Студена, Русенско. Средно образование завършва в Техникум по електротехника в гр. Русе през 1973. Още 16 годишен, интересът му към авиацията го отвежда в русенския аероклуб, където отначало поради недостатъчна възраст за моторно летене (изискването е било 17 г.) през 1971 г. започва авиационната си дейност като парашутист – спортист. На следващата година (1972) записва моторно летене. Лети на чехословашките самолети Тренер Мастер и Злин и до завършване на средното си образование успешно защитава първи и втори пилотски изпит, с нальот около 56 часа, което му дава право да лети като пилот в тогавашната селскостопанска авиация.

След завършване средното си образование с отличие през 1973 г. постъпва във Висшето Народно Военновъздушно Училище „Г. Бенковски” (ВНВВУ) в гр. Долна Митрополия, специалност летец – пилот. Лети на самолетите Л-29, УМиГ 15, МиГ 17. Завършва през 1978 г. с отличие и е разпределен да служи в 19 изтребителен авиационен полк на летище Граф Игнатиево като летец на самолет МиГ-21 М, МФ и МиГ 21У. Това са годините в които българската военна и гражданска авиация е в разцвета си. Ресурсното осигуряване е такова, че количеството годишен нальот и сложността на задачите са на предела на физическите и психически възможности на личния състав. Само за по-малко от две години, още като лейтенант, защитава квалификацията инструктор и на третата година след завършването на ВНВВУ придобива квалификацията „Военен летец първи клас”, която потвърждава на много ученията у нас и на полигоните в СССР, като през 1981 г., като лейтенант, по време на стрелбите сбива първата, в кариерата си на пилот изтребител, радиоуправляема въздушна мишена Ла -17М. Преди това са записани в актива му две парашутни мишени Ц-7 сбити на полигон Шабла. През годините 1978 – 83 последователно заема длъжностите от младши пилот до началник щаб на изтребителна авиоескадрила.

През 1983-85 г. завършва ВА „Г. С. Раковски” с отличие и златен медал. Назначен е на длъжност заместник-командир, а на следващата година за командир на същата изтребителна авиоескадрила на летище Граф Игнатиево. Лети на МиГ 21 Бис и МиГ 21У.
През август-декемрви 1988 г. се приучва на МиГ-29 в състава на българската група летци и инженери на летище Лугавая в СССР, като веднага след това е приведен на служба в 15 изтребителен авиационен полк, Равнец на длъжност заместник-командир на полка. През 1992-94 г. е командир на същия полк. Лети на изтребителите МиГ 29, МиГ 21У, МиГ 21 ПФМ, МиГ 21 Бис, МиГ 21У.

От 1994-96 г. служи като инспектор по техника на пилотиране в щаба на ВВС и Инспекцията по безопасност на полетите. 1996-1998 г. е началник на отдел Безопасност на полетите в корпус ПВО. Лети на изтребителите МиГ 29, МиГ 29У, Миг 21 БИС и МиГ 21У. През 1989-1999 г. завършва генералщабната академия на ВВС на САЩ в авиобаза Максуел.

През 2000 -20002 г е командир на Трета изтребителна авиобаза в Гфар Игнатиево, 2003 г. е командир на Корпус тактическа авиация в Пловдив. От 2003 до 2008 г. е началник на Военна академия „Г. С. Раковски”. Лети на изтребителите МиГ 29 и МиГ 21. От 2008 до 2010 г. е на служба в МО.
През 2005-2007 г. е член на Senior Advisory Board на Военните академии и отбранителните институти на НАТО и страните партньори за мир. 0т 2004-2008 г. е национален представител за България в програмата AGS на НАТО.
В летателната кариера на ген. м-р от резерва Евгени Манев са записани повече от 3000 ч. безавариен нальот основно на изтребителите МиГ 21 и МиГ 29. Участвал е в редица наши и международни въздушни демонстрации, основно със самолет МиГ 29. С основание се счита, че фигурите „камбана” и „нож” за негов любим „специалитет”.

Освен летателната и командирска кариера ген. Манев има и научни интереси. Защитава докторска дисертация в областта на националната сигурност и отбрана, хабилитира се в областта на управлението извън сферата на материалното производство. Създава и въвежда учебната дисциплина Организационна култура във ВА „Г. С. Раковски”. Хоноруван преподавател е в Университета по библиотекознание и информационни технологии. Автор е на много научни публикации и учебници. Участва в наши и международни изследователски проекти.
Освен това ген. майор от резерва Е. Манев проявява интерес и към обществено-полезната дейност в неправителствените организации. От 2008 г. е член на Обществения съвет по високите технологии, а от декември 2010 г. е избран за председател на Управителния съвет на фондация Български ВВС.
От 2015 г. до днес е изпълнителен директор на фондация "БЪЛГАРСКИ КРИЛЕ".
loading...
Други публикации
Напиши коментар