Горещи новини
- WSJ: Русия доставя на Иран кибер оръжия в замяна на Шахеди
- Първите танкове Challenger вече са в Украйна
- 55 години от гибелта на Юрий Гагарин
- Летище Варна стартира Сезон Лято 2023 с богато разнообразие от дестинации
- Зам.-министър Генчовска: ВВВУ „Георги Бенковски“ има амбицията да се превърне в център за комплексно авиационно образование
- МО и „Български пощи“ валидираха пощенска марка за 110-годишнината от Балканските войни (ТЪРЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ)
- Отборът на Яхт Клуб „Порт Бургас“ ще развее българското знаме на финалите на Шампионската лига по ветроходство
- Екипаж от ВВС със самолет C-27J Spartan успешно транспортира медицински екип при създадена донорска ситуация
- ВМС ПОЧЕТОХА ВЪВ ВАРНА 110-АТА ГОДИШНИНА ОТ ПРЕВЗЕМАНЕТО НА ОДРИНСКАТА КРЕПОСТ (ГОЛЯМА ТЪРЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ)
- В окупирания Мелитопол отекнаха експлозии край казарми на руските силоваци

Източник: Otbrana.com
Не искам да мисля за края на авиацията ни, а с това и на обезсмислянето на живота на авиаторите, ветераните и крилатия български дух, казва през 1997 г. ген. Иван Парапунов. Честито, г-н генерал!
Роден е на 10 ноември 1947 г. в Разлог. Завършва Висшето военновъздушно училище в Долна Митрополия през 1969 г. Започва службата си в двадесет и пети изтребително-бомбардировъчен авиополк в Чешнегирово. През 1980 г. завършва Военната академия в София. От 1980 г. до 1985 г. е бил командир на авиационна ескадрила (три години поред първенец във ВВС). От 1985 до 1987 г. е командир на двадесет и шести разузнавателен авиополк в Добрич. От 1987 до 1988 г. е заместник-командир по летателната част на десети смесен авиационен корпус. Летял е на 10 типа самолети. Общ нальот 2500 часа. Пилот на Су-22. Военен летец първи клас.
Завършва Военната академия на Генералния щаб на Въоръжените сили на СССР в Москва от 1988 г до 1990 г. От 1990 до 1993 г. е командир на десети смесен авиационен корпус. В периода 29 ноември 1993- 1 септември 1996 г. е командващ авиацията във Военновъздушните сили, като е удостоен с висше военно звание генерал-майор. На 19 август 1996 г. е извършено преименуване на длъжността – освободен е от длъжността командващ авиацията на Военновъздушните сили и назначен за началник на управление „Авиация“ в Главния щаб на ВВС, считано от 1 септември 1996 г. На 6 май 1998 г. е освободен от длъжността началник на управление „Авиация“ в Главния щаб на Военновъздушните сили и назначен за заместник-началник на Главния щаб на Военновъздушните сили, считано от 7 май 1998 г. На 7 юли 2000 г. е удостоен с висше военно звание генерал-майор, освободен от длъжността заместник-началник на Главния щаб на Военновъздушните сили и назначен за заместник-началник на Главния щаб на Военновъздушните сили по подготовка на войските. На 23 октомври 2000 г. е освободен от длъжността заместник-началник на Главния щаб на Военновъздушните сили по подготовка на войските. От 2001 г. до 2005 г. е военен аташе в Москва, след което е освободен от кадрова военна служба и преминава в запаса.
loading...
Други публикации
Напиши коментар