Otbrana.com: Комендантството на МО ще чества 15 години от създаването си

Pan.bg 22 май 2025 | 16:12 views (561) commentaries(0)
img Всички работим за издигане престижа на формированието, казва полковник Венцислав Димитров.

Спирдон Спирдонов

Кой планира и осъществява транспортното осигуряване на Министерството на отбраната (МО)? Или поддържа куриерските връзки за доставки и разпределя криптографски средства и материали на НАТО за Република България? Или обучава служителите от въоръжените сили с възложени функции в областта на защитата на информацията? Спирам с въпросите, защото те са най-малко 15. Толкова са функциите на Комендантството на МО и то представени в най-обобщен вид.

Най-кратко мисията на това военно формиравание е „Поддържане и развиване на способности за осигуряване дейността на административните звена на Министерството на отбраната в мирно и военно време“. Нямат време за губене офицерите, сержантите и цивилните служители. Динамиката в министерството винаги е била голяма, но в последно време бие всички рекорди. Не случайно кабинетът на началника на Комендантството на МО полковник Венцислав Димитров е точно срещу този на министъра на отбраната. Постоянно трябва да е на линия.

В навечерието на 15-годишнина от създаването на Комендантството на МО, като структура на пряко подчинение на министъра на отбраната и военно формирование от въоръжените сили, разговаряме с полковник Венцислав Димитров. Предварително уточнявам и за нашите читатели, че това не е онова Столично военно комендантство, за което много от генералите и офицерите от запаса си спомнят. Създадено е в изпълнение на промените на Устройствения правилник на МО от 1 април 2010 г., а датата 25 май е обявена за празник на формированието, който се чества всяка година, припомня полковник Димитров. Така ще бъде и на самото честване, което се предвижда няколко дни по-късно. Не всички обаче ще могат да участват. Не за друго, а защото често пъти на празник служители на Комендантството на МО са или зад волана, или изпълняват друга неотложна задача. Може би и тази натовареност сплотява колектива, разбирам от думите на началника. Не се огъваме, държим се, казва той. Доволен е от подчинените си. Нарича ги юнаци, което напълно съответства на усилията, които влагат при изпълнение на професионалните си задължения. Щатът е попълнен на 95 процента.

Полковник Димитров е минал през редица командирски длъжности, за да стигне до тук. Завършил е през 2000 г. Висшето военно артилерийски училище в Шумен, специалност земна артилерия. Служил е в 13 танкова бригада, 20 самоходен артилерийски дивизион в Ямбол, завършил е Военна академия, продължил офицерската си кариера в Командването на Сухопътните войски и в Щаба на отбраната. Началник на Комендантството на МО е от 5 октомври 2023 г. Потомствен военнослужещ е. Баща му полковник от запаса Симеон Симеонов е последния командир на 46 ракетна бригада в Самоков.

Формированието се състои от командване, щаб, отделения и сектори. Всичко, което се отнася до сградата на министерството и ежедневния живот на служещите и работещите в нея опира до нас, продължава полковник Димитров. Тук дава отговор на въпроса за други функции, освен споменатите в началото на дописката, като организиране храненето във ведомствения стол и бюфетите, библиотечното обслужване на служителите, размножаването на документи, комунално-битовите и санитарно-хигиенните дейности и др. Специално внимание се отделя на поддържането на сградата на МО, което е паметник на културата с национално значение.

В края на разговора ни полковник Димитров благодари на офицерите, сержантите и цивилните служители от състава на Комендантството МО и им пожела най-вече здраве, за да са полезни в семействата си и в службата. Нямам съмнения в никого от тях, посочва той, всички работим за издигане престижа на формированието.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка