Горещи новини
- В Държавната дума на РФ не изключиха "война до последния европеец"
- Акар и Шойгу обсъдиха ситуацията в Украйна и Сирия
- В Киев съобщиха за промяна в подхода на РФ при избора на цели за ракетни удари /ВИДЕО/
- ООН: Повече от една четвърт от населението на света няма достъп до безопасна питейна вода
- Назоваха сроковете за разполагане на руската "Арктика" в космоса
- Руските пилоти разказаха как са прихванали американския дрон MQ-9 Reaper
- Столтенберг ще проведе заседание на Комисията Украйна-НАТО, Унгария възразява срещу това
- Британският външен министър: Доставката на боеприпаси с обеднен уран за Киев не е ескалация
- /ВИДЕО/ МО РФ: ВС на РФ поразиха военна техника на ВСУ на територията на летище "Школни" край Одеса
- Сърбия ще инвестира в отбранителната си индустрия

Долната камара на германския парламент одобри правителствения план за присъединяване на Германия към военната операция срещу "Ислямска държава" в Сирия.
От 598 депутати, които участваха в гласуването, 445 подкрепиха предложението, 146 бяха против, а седмина се въздържаха, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.
Планът предвижда Германия да помага в борбата с "Ислямска държава", като изпрати шест разузнавателни изтребителя "Торнадо", фрегата, самолет за презареждане и до 1200 военнослужещи от Бундесвера, но без да участва активно в бойни действия.
Мисията не включва нанасяне на въздушни удари.
Очаква се два от изтребителите и самолетът за презареждане да бъдат изпратени следващата седмица във военновъздушната база "Инджирлик" в Турция. Те обаче няма напълно да се включат в действие по-рано от следващия месец.
Фрегатата, която трябва да помага за защитата на френския самолетоносач "Шарл де Гол" в Източното Средиземноморие, също ще бъде изпратена в скоро време.
Планът за участие на германски въоръжени сили в Сирия бе одобрен от кабинета на канцлера Ангела Меркел преди дни. Тя обеща помощ на Франция след терористичните нападения в Париж.
Мисията ще е със срок от една година, но може да бъде продължена.
Дойче веле писа преди дни, че това е една от най-трудните чуждестранни мисии в историята на Бундесвера.
Германската операция
Задачи: Разузнаване (със самолети "Торнадо" и сателити), зареждане на бойни самолети на чужди държави във въздуха (със специални самолети-цистерни), защита на един френски самолетоносач (с помощта на фрегата), както и изпращане на кадри за щабовете на главните квартири.
Военнослужещи: Предвидената горна граница е 1200. Не е ясно обаче доколко този брой ще бъде изчерпан.
Място на операцията: Регионите, в които действа ИД на територията на Сирия и Ирак, както и в източната част на Средиземно море, в Червено море, Персийския залив и прилежащите акватории.
Времетраене: Мисията на първо време ще е ограничена до 31 декември 2016. Ако правителството иска да удължи операцията, ще трябва да търси одобрението на Бундестага.
Разходи: През първата година от мисията правителството предвижда 134 милиона евро. Сумата е значително по-ниска от тази, която беше предвидена за най-опасната фаза в мисията на Бундесвера в Афганистан. За нея бяха определени над 1 милиард евро.
Правна основа: За такава служат записаното в Хартата на ООН право на колективна самоотбрана, резолюции на Съвета за сигурност на ООН, в които се апелира за действия срещу ИД, и - не на последно място - скорошната молба на френското правителство за подкрепа въз основа на Договора на ЕС.
В предложението на правителството, одобрено днес от парламента, се посочва също така правото на европейските държави да окажат подкрепа на партньора си Франция, обещана му по силата на член 42, параграф 7-ми от Договора на ЕС. Този член гласи, че държавите от ЕС са длъжни да си оказват помощ и подкрепа в случай на въоръжено нападение.
loading...
Други публикации
Напиши коментар
Много добре върви за сега - участието е повече от символично но правната страна е че се позовават на договора на ЕС а не на договора на НАТО, като това изключва Турция и САЩ от новата коалиция.
Дано се усетят лидерите на ЕС че ако съществува НАТО няма да съществува ЕС.
И аз съм на мнение, че трябва да се работи за създаването на единна европейска армия с командване независимо от НАТО, начело със старите Велики сили Великобритания, Франция и Германия и с участници останалите страни от ЕС + Украйна, Молдова и страните от Западните Балкани в по-далечно бъдеще. Подобна армия би била по-добър балансьор между интересите на САЩ, ЕС и Русия, като защитава най-вече интересите и сигурността на европейските граждани. Достатъчно години вече сме се унижавали да бъдем пионки в ръцете на 2 доказано уродливи сили и те да си играят с нас.
Ала бала.