Горещи новини
- Sky News: ЕС, останa сам, САЩ вече не изглеждат като надежден партньор по украинския въпрос
- Хърватия предаде своите танкове М-84 на Германия за по-нататъшен трансфер към Украйна
- Още една партида изтребители Су-35С е доставена на руските военни
- Министерството на отбраната на САЩ поръчва още щурмови мостове
- БЛА MQ-9B Protector получи британски сертификат
- Сингапур ще модернизира всички си 76 mm корабни оръдия Super Rapid със системата Strales
- България е домакин на военнополицейското учение с международно участие „Отвъд хоризонта 25“
- Boeing ускорява забавените доставки на двата президентски самолета 747-8 AirForceOne - ще ги достави през 2027 г.
- НЕПРЕДВИДЕНИ ПРОВАЛИ – УСПЕШНО КАЦАНЕ С БЪЛГАРСКИ МИГ-21 В ЛОШО ВРЕМЕ НА ЛЕТИЩЕ ЛИМАНСКОЕ
- СПИСАНИЕ КРИЛЕ ПРЕДСТАВЯ - 80 ГОДИНИ МЕ 109G В БЪЛГАРСКИТЕ ВВС

Махер ал Агал, представен като “един от петимата най-високопоставени” лидери на ИД, беше убит докато карал мотоциклет близо до град Джиндирес, а най-близкият му съветник е “тежко ранен”, уточни за АФП говорителят на Централното командване на Пентагона генерал-лейтенант Дейв Ийстбърн.
Убийството на Ал Агал е пореден удар върху усилията на въоръжена ислямистка групировка да се превърне в партизанска сила, след като изгуби големи територии, отбелязва Ройтерс.
През февруари върховният лидер на ИД Абу Ибрахим ал Хашими ал Курайши се самовзриви по време на нападение на американските специални сили в Сирия срещу укритието му.
Американските военни казаха днес, че операцията е била задълбочено планирана, за да се гарантира успешното й изпълнение. Първоначален анализ показва, че няма цивилни жертви, се посочва в изявление на Централното командване на САЩ.
В изявлението се отбелязва също, че Ал Агал е в основата на създаването на мрежи на ИД извън Ирак и Сирия.
Малкият град Джиндарис, в близост до който е нанесен ударът с дрон, се намира недалеч от границата с Турция, посочва Асошиейтед прес.
В апогея си ИД контролираше над 40 000 квадратни мили, простиращи се от Сирия до Ирак, и управляваше над 8 милиона души. След като през 2019 г. ИД изгуби почти изцяло контрол над завзетите от групировката територии, лидерите й започнаха да използват партизанска тактика и успяха “ефективно да се преструктурират организационно”, сочи анализ на базирания във Вашингтон мозъчен тръст “Карнеги индаумънт фор интернешънъл пийс”.
pan.bg
Източник: bta.bg
Други публикации
Напиши коментар