Горещи новини
- Бившият премиер на Турция прогнозира, че Ердоган ще бъде отстранен от власт
- Бъдещ шеф на Пентагона за по-тясно сътрудничество с Русия, но и за възпиране
- Антъни Блинкен: САЩ ще действат срещу Китай "от позиция на силата"
- Кандидатът за държавен секретар подкрепя доставките на оръжие за Украйна
- ВАСИЛ ЛЕВСКИ И МОРЕТО
- Новите китайски 122-mm САУ PLC-171 постъпват в армията
- Индия може да използва руски тренажор за тестване на морския си изтребител Tejas
- Първата жена шеф на ЦРУ подаде оставка
- Бойният модул "Охотник" за бронеавтомобилите "Тайфун" получи нова картечница
- Американските военни поръчаха сателити за откриване на хиперзвукови ракети

pan.bg
Учените са създали материал от протеини, които не съществуват в природата. От него ще бъде възможно да се направят „мускули“ и „кожа“ за роботи. Особено приятно е, че това вещество лекува повредите самостоятелно за буквално секунди.
Постижението е описано в научна статия, публикувана в списанието Nature Materials.
Много изследователски групи по света работят върху роботи с меки „мускули“ и „кожа“. Въпреки това, такива материали неизбежно се износват, когато такъв "мускул" се свива и отпуска много пъти, а кожата се разтяга и свива отново. В допълнение, "кожата", която е постоянно в контакт с твърди предмети, също може да се повреди рано или късно.
Живите тъкани непрекъснато се обновяват, така че не се страхуват от подобни приключения. Независимо от това, леките наранявания се лекуват от организма сами. Но как може роботите да получат способността да се регенерират по този начин?
Учени от Германия и САЩ са проучили решение от дивата природа. Те взеха за основа протеините на калмари. Последните са известни със способността си да се възстановяват. Въз основа на този модел изследователите са проектирали изкуствени протеини, които не съществуват в природата. За тяхното производство в ДНК бактерии са въведени изкуствени гени.
Оказало се, че полученото вещество е много силно. И когато образува микроповреждане все върху нея, достатъчно е да се нагрее мястото на "раната" и след няколко секунди целостта на биополимера се възстановява. Това се отличава от други самовъзстановяващи се материали (както изкуствени, така и живи тъкани), на които са нужни часове или дни, за да се „излекуват“.
„Успяхме да съкратим типичния 24-часов лечебен период до една секунда, така че нашите меки [изкуствени] базирани на протеин роботи да могат да се поправят сами“, казва първият автор Абдон Пена-Франчес (Abdon Pena-Francesch) от Института за интелигентни системи Макс Планк. "В природата самолечението отнема много време. В този смисъл нашата технология превъзхожда природата."
Новият материал има и екологично преимущество. Той е биоразградим (все пак е протеин, макар и изкуствен). Така че, ако се изпусне в околната среда, веществото няма да му причини значителна вреда. Но не е необходимо да го изхвърляте на депо: използваният биополимер може да бъде рециклиран и пуснат обратно в действие.
Недостатъкът на новия материал е относително високата му цена. Продуктът за напреднали технологии ще струва значително повече от стандартните пластмаси на петролна основа.
Източник: vesti.ru Снимка: EPA
Превод и редакция: pan.бг
loading...
Други публикации
Напиши коментар