Горещи новини
- Почти 1 милиард долара ще отидат за разработването на нови ракети за австралийския флот
- Русия ще изпитва нов управляем снаряд за гаубиците
- Не е за вярване: Česká Zbrojovka ще купи...Colt Holding Company LLC
- Удължават пистата в Хмеймим: за какво ли се подготвя Русия?
- Може ли изтребител да се самозастреля?
- КОЛЕКЦИЯ ХИМИКАЛОВОЗИ: CHARLOTTE TERESA ВЪВ ВАРНА!
- Ню Делхи: Няма алтернатива на руската система за ПВО С-400 за Индия
- Hellenic Aerospace Industry започва летателните изпитания на първия модернизиран изтребител F-16V на гръцките ВВС
- Авиотанкер A330 MRTT на ОАЕ ще зарежда индийските Rafale
- Руски самолети условно унищожиха американски разрушител в Черно море

Източник: Музей на авиацията - Крумово
На 10 януари 1882 г. във Враца е роден Йордан Казанджиев.
Завършва Военното училище в София, а през 1908 г. Въздухоплавателна школа в Санкт Петербург, Русия, като балонист. Заедно с Васил Златаров през 1912 г. построяват първия български сферичен балон „София-1“ с обем 640 м3. Назначен е за командир на балонното отделение към Въздухоплавателния парк.
По време на Балканската война, на 15 октомври 1912 г. в 9.00 ч., поручик Казанджиев се издига с балона на височина 600 м. и извършва първото въздушно наблюдение над Одрин. В хода на войната капитан Казанджиев изпълнява въздушни наблюдения в продължение на 10 бойни дни.
През Първата световна война балонното отделение отново се ръководи от капитан Казанджиев. С новопостроения змейков балон „Солун“ се извършват наблюдения и коригиране огъня на артилерията в поддръжка на Първа българска армия в районите на Цариброд и Пирот.
След влизането на Румъния във войната балонното отделение се пребазира на Добруджанския фронт и изпълнява задачи от района на Русе. Активно участва в превземането на крепостта Тутракан, пробива на Кубадинската позиция, наблюдения в районите на Тулча.
От 31 декември 1916 г. капитан Казанджиев е назначен за командир на новосформираната Балонна група, в чийто състав влизат 1-во и 2-ро балонно отделение с балон „Солун“ и новополучения балон от Германия „Одрин“, разположени в района на Тулча. До август 1918 г. изпълняват бойни задачи на Добруджанския фронт, след което са прехвърлени на Солунския фронт, където воюват до края на войната.
Капитан Казанджиев извършва най-много бойни полети с балон, създава и обучава балонни класове, автор е на първите български учебници и инструкции по въздухоплаване.
loading...
Други публикации
Напиши коментар