Горещи новини
- Le Bourget 2025 Lockheed Martin търси европейски партньори за производството на ракетни системи
- БТА: Министър Атанас Запрянов - За България не съществува пряка военна заплаха в резултат на ударите на САЩ по ядрените обекти на Иран
- Съвместна подготовка на разузнавачи и снайперисти от Сухопътните войски на Република България и Въоръжените сили на Италианската Република
- БТА: Проекти за подобряване на навигацията по река Дунав и железопътната свързаност
- Във връзка с ескалацията на напрежението в региона на Близкия изток - Инструкции и препоръки на МВнР
- Британски туристи преминаха за първи път през електронните гишета на столичното летище
- Armymedia.bg: 106 години от боевете при Дойран и подвига на полковник Каварналиев
- 5 ГОДИНИ ОТ КОНЧИНАТА НА ГЕНЕРАЛ МИЛАНОВ. ЧОВЕКЪТ НАПИСАЛ ТОЧНО КОЛКО СА ВЪЗДУШНИТЕ НИ ПОБЕДИ
- Otbrana.com: От 1 ноември изпращаме до 14 военнослужещи за участие в мисия на НАТО в Ирак
- Отборът на Сухопътните войски спечели второто място на Държавния военен шампионат по ориентиране в София

Изследовател на средновековната руска литература, изобразително изкуство, история и фолклор. Обект на негови проучвания са и византийската и славянска литература и изкуство. Изследванията му засягат истаробългарската литература и изкуство, в частност делото на Кирил и Методий, Търновската книжовна школа и нейното влияние върху руската литература, което той определя като „Второ южнославянско влияние“.
„Плътта на българската държава създаде Аспарух, нейния дух – Кирил и Методий. И чуждите завоеватели не можаха да победят тази държава на духа, защото в защита на българския народ в плътен строй стояха езикът, писмеността, литературата”, – ДС. Лихачов
През 1976 г. Д.С.Лихачов участва в конференцията „Търновската школа, ученици и последователи на Евтимий Търновски“ в България.
Участва и в международния симпозиум „Търновската художествена школа и славяно-византийското изкуство от XII-XV век“.
На I Международен конгрес на българистите Дмитрий Лихачов изнася доклад на тема „Държава на духа“. Държавният съвет на НРБ му присъжда международната премия „Евтимий Търновски“.
Проучванията му обхващат византийската и славянска литература и изкуство, старобългарската литература и изкуство, делото на Кирил и Методий, Търновската книжовна школа и нейното влияние върху руската литература, което той определя като „Второ южнославянско влияние“.
Културата е решаващ фактор за преодоляването на най-страшните изпитания на историческата съдба:
“… в най-тягостните и кризисни епохи на българската история, българската писменост, и по-специално българската литература, се е връщала към първите си столетия – към Златния Век на българската писменост… Тъмницата, в която са превръщали България ту Византия, ту османските турци, никак не е могла да бъде със здрави стени за духовната култура на българския народ”, – Д. С. Лихачов
В продължение на тридесет години до края на живота си, Дмитрий Лихачов неуморно отстоява уникалното значение на българската култура:
„Скъпи български приятели, не забравяйте – вие сте една от най-древните сред съществуващите днес културни нации в Европа и в света.
Много неща са отминали, древният Рим и древна Гърция, Византия, но България е тук – късче от най-древната култура между всички европейски страни. Затова – пазете я! За да бъде българската култура не само късче от старината, но и първата частица на бъдещето. Духовното богатство на България, създавано с векове, трябва да пребъде. Такова е историческото предназначение на България и аз вярвам в него.“
Дмитрий Сергеевич Лихачов
rusofili.bg
Други публикации
Напиши коментар
Човек когато наближи една възраст става патосен и преувеличава, а от там допуска неволни неточности. Българската литература не е "древна" а Средновековна. Харесва ми само че е причислил хипотетично Средновековието към Древността, т.е. в смисъла на нещо отминало и безвъзвратно. Живеем в Ново време и трябва да създаваме Нови истински значими шедьоври и образци.