Горещи новини
- Секретна мисия на ракетата Minotaur IV
- Москва протестира срещу Токио заради планове за тренировъчна стрелба до руските граници
- Американската армия ще инвестира в производството на разузнавателни аеростати
- Зеленски обяви готовността си да купи от САЩ 10 системи за противовъздушна отбрана Patriot
- Гърция подписа договор за закупуване на противокорабни ракети MM40 Exocet Block.3C
- До 9 май летищата в Санкт Петербург и Волгоград ще бъдат преименувани на Ленинград и Сталинград
- САЩ не подкрепиха плана на Израел за удар по ядрените съоръжения на Иран
- Нова награда за човек от екипа на „Клуб КРИЛЕ“
- 2024 г. - рекордна за гражданската ни авиация - отзиви от 23-ата среща на българската гражданска авиация (ГОЛЯМА ГАЛЕРИЯ)
- /ВИДЕО/: Песков заяви, че новите региони са неразделна част от Русия

Българско военно чудо с нов хитов епизод за Дойранската епопея
Автор: ПИК
Историята помни много подвизи на различни нации, достойни да останат в спомените на поколенията и да надживеят своите герои. Несъмнено сред тези колоси на доблестта се нарежда и записаната със златни букви в българската бойна слава Дойранска епопея. Именно тя е във фокуса на осми епизод от документалната поредица на сдружение „Българска история“ и ЗАД „Армеец“ „Българско военно чудо“. Късометражният филм пресъздава славната битка при Дойран по време на Първата световна война между Съглашението и Българската армия.
ВИДЕО:
Обединените сили на англичани, французи, гърци и сърби не успяват да сломят волята на българския войник, който, въпреки потискащия артилерийски огнен дъжд, недостигът на провизии, въшките, студът и контрастния превес на противника в численост, отстоява своите позиции.
Всичко започва през 1914-та година, когато България изоставя неутралитета си и се включва в Първата световна война на страната на Централните сили – Германия, Австро-Унгария и Османската империя империя срещу Съглашението – Англия, Франция, Русия, Италия. Врагът бързо оценява ключовото значение на Дойран и през август 1916-та година френски, английски и колониални части атакуват, но българите ги отблъскват с цената на тежки загуби поради лошо укрепена позиция.
В следващите три години около Дойран се строят усилено Предна, Междинна и Главна защитни линии, инженерно оборудвани с бетонни и скални укрития, които да приберат всеки боец при артилерийски обстрел. Главна заслуга за оствояването на Дойран има тактическият и инженерен гений на легендарния ген. Владимир Вазов и самоотвержеността на неговите подчинени. През април 1917-та година се състои втората неуспешна атака от страна на английските войски и именно по време на тази битка Гео Милев е тежко ранен в главата и губи окото си. Следващите нападения от страна на Съглашението са също толкова безуспешни.
През септември 1918-та година се състои поредното нападение срешу Дойран: три английски и две гръцки дивизии, един сръбски и един френски полк и стотици оръдия, са готови за нова атака. Невижданата артилерийска подготовка продължава почти 10 дни. Развръзката на „Дойранската епопея“, гледайте във видеото:
Осмият късометражен филм от документалната поредица „Българско военно чудо“ е част от образователната инициатива на сдружение „Българска история“ и ЗАД „Армеец“. Тя има за цел да разкаже по интригуващ начин за ключовите битки на българската армия след Освобождението, в рамките на десет късометражни продукции, като въвлече учениците в славните моменти на нашата история по един съвременен начин. Документалните филми се прожектират в десетки образователни заведения в страната, като от „Българска история“ изнасят открити уроци пред учениците. Късометражните филми се предоставят безвъзмездно на учителите за образователни цели, за да може да обогатят учебните часове и да запалят интереса на учениците към родната история.
Други публикации
Напиши коментар