Горещи новини
- Ученици от ПГРКК-Русе представиха проект за кораб "Нике" на Трансграничния панаир на идеите
- „Шабла 2023“ Акценти - Командирът на ЗРК С-75М3 „Волхов“ подполк. Ивелин Стоянов (ГОЛЯМА ЗЕНИТНО-РАКЕТНА ГАЛЕРИЯ)
- Адмирал Ефтимов: Горд съм от демонстрираните старание и умения от военнослужещите
- Двама офицери от запаса са назначени за заместник-министри на отбраната
- /ВИДЕО/: В ученията на НАТО Baltops участват около 6 хиляди души
- Френски полковник разказа до какво са довели усилията на Запада да отслаби Русия
- Генерал Марк Мили назова три световни суперсили, а други страни са с амбиции за световно лидерство
- „Шабла 2023“ Акценти - С-75М3 „Волхов“ - първи изцяло женски разчет с пуск, полк. Димо Илиев с последен
- Източник разказа за рекорден брой отразени ракети от хеликоптер Ка-52 в зоната на СВО
- Водолазите от клуб "Приятели на морето" – Бургас с инициатива "Чистото Черно море"

На 26 март през 1913 година „непревземаемата” Одринска крепост е превзета от българската армия. 110 години по-късно отбелязваме Деня на Тракия като триумф в освободителните борби и апотеоз на българския дух.
На 26 март т.г. в градинката срещу сградата на Община Поморие официално бе открита и осветена паметна плоча на тракийските бежанци.
Инициатор за създаването на такъв мемориал в града бе Тракийско дружество „Одринска Епопея”.
С подкрепата на Община Поморие, Общински съвет – Поморие и със средства и усилия на дарители и спомоществователи, дружеството, което е пазител на българщината, успя да реализира своето дългогодишно желание.
Преди официално да бъде открит паметника, в основата му бе положена пръст, донесена от родното за тракийци село Ениджия – едно от големите български села в Одринския вилает на Османската държава, разположено в полето на Източна Тракия.
Освещаването на мемориала бе извършено от Негово преосвещенство Агатополски епископ Иеротей, протойерей Борис Георгиев от храм „Свето Рождество Богородично“ и свещеници, а след церемонията по официалното откриване, председателят на Тракийско дружество „Одринска Епопея” Ана Тодорова връчи свидетелства за дарение на всички личности, дали своя принос за създаването на плочите и за популяризирането на тракийското културно-историческо наследство.
На събитието присъстваха десетки потомци на тракийските бежанци и гости на празника, сред които и почетният председател на местното тракийското дружество, почетен гражданин на Поморие и основоположник на идеята за изграждане на паметника – Елена Мурджева.
Всички те поднесоха венци и цветя, а кметът Иван Алексиев благодари на всеки, допринесъл за осъществяването на тази идея. „Да помним, да не забравяме родовата си памет и да я предаваме на децата си, защото така ще просъществува и България.
Днес отдаваме почит на всички загинали герои, но денят е и празник, с който поздравявам всички тракийци и им пожелавам здраве и още дълги години да пазят и помнят традициите и поуките от преди 110 години“, каза кметът Алексиев.
За събитията от 1913 година и след нея припомни и проф. Георги Михов – член на Върховния комитет на Съюза на тракийските дружества в България и официален гост на събитието.
Поздравителен адрес за Деня на Tракия и по повод официалното откриване на паметна плоча на тракийските бежанци бе изпратен от областния управител на област Бургас проф. Мария Нейкова.
Програмата с надслов „Тракия: песен неизпята и сълза неизплакана“ продължи с празничен поздрав от Певческа група „Тракийка“ към Тракийско дружество „Одринска Епопея”.
Публикувано от Христина Иванова
/www.pomorie.bg/
loading...
Други публикации
Напиши коментар