Горещи новини
- Британско разузнаване: Русия увеличава използването на касетъчни бомби РБК-500
- Още по темата: Артилеристи от 2-ра тунджанска механизирана бригада проведоха съвместно учение с американци на учебен полигон „Ново село”
- Пловдивски полицаи преминаха курс за повишаване на професионалните умения за безопасно управление на автомобили в екстремни условия
- Трима души, загубили се в планината, са спасени при съвместни действия на полицаи и горски служители, със съдействието на община Сърница
- Reuters: Хенри Кисинджър почина на 100-годишна възраст
- Бербок: изчезването на Украйна от фокуса на общественото мнение е фатално
- Хусите позволиха на членовете на екипажа на Galaxy Leader да поговорят със семействата си
- В Северна Корея за първи път от 67 години хора на избори гласуваха с "не"
- В американския конгрес заявиха, че в администрацията на САЩ няма план за Украйна
- ТАСС: Самолетът на Лавров е пристигнал в Скопие през Гърция, а не през България, заради Захарова

В Музея на първото румънско училище в Брашов бе направено дарение на фототипно издание на Рибния буквар на д-р Петър Берон.
Благотворителната инициатива е на русенското Народно читалище „Христо Ботев - 1908“, а в нея се включиха и заместник-кметът Енчо Енчев, посланикът на България в Букурещ Н. Пр. Радко Влайков, председателят на Демократичния съюз на българите в Румъния Лука Велчов, както и читалищни дейци.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
За експозицията на музея бяха дадени още 7 различни издания на „Буквар с различни поучения“, както е оригиналното име на първия български учебник.
Председателят на НЧ „Христо Ботев - 1908“ Вяра Косева връчи на главния куратор на музея Йоан Корнея ценните издания на книгата, която за първи път вижда свят на хартия през 1824 г. в Брашов. До момента музеят не разполагаше с издание на учебника.
На церемонията Вяра Косева представи и издадения специално за събитието двуезичен юбилеен лист „Петър Берон“. Документът е на български и румънски език, а редакцията му е дело на Стоян Стоянов и доц. Живодар Душков.
Заместник-кметът Енчо Енчев направи личен подарък към музея – луксозно издание на Рибния буквар, отпечатан през 2014 г. по поръчка на Синдиката на българските учители.
Йоан Корнея представи любопитни факти за историята на първото училище, в което се преподава на румънски език.
Въпреки че това може да изглежда естествено, тъй като училището се намира в Румъния, той припомни, че територията на Трансилвания и Брашов не е част от Румъния до 1918 г.
В музея се съхраняват около 4000 стари книги и повече от 30 000 документа на църковнославянски и старо-румънски езици. Училищната сграда е издигната през 1495 г., а самият музей функционира от 1961 г.
Международната инициатива, чийто основен двигател са Стоян Стоянов – Комитски и ръководството на НЧ „Христо Ботев-1908“, бе подкрепена от редица институции и организации, сред които Община Русе, посолството на България в Букурещ, Демократичния съюз на българите в Румъния, РУО – Русе, Регионална Библиотека „Любен Каравелов“ и Национално дружество „Традиция“ – Русе.
/www.obshtinaruse.bg/
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/4 СЛЕДВАЩА СНИМКА




loading...
Други публикации
Напиши коментар