Горещи новини
- /ВИДЕО/: Чилиец засне на видео гърбат кит, който поглъща и изплюва 24-годишния му син
- Associated Press: Някои европейски държави тайно работят по план за изпращане на войски в Украйна
- ВСУ са свалили 33 от 70 руски дрона, изстреляни по Украйна, РФ заяви, че е свалила 40 украински БЛА
- Бербок: Необходими са гаранции за сигурност за Украйна и Европа, а не въображаем мир
- Германия се противопостави на възстановяването на формата на Г-8 с участието на Русия
- ЕС започна да разработва свой собствен план за ивицата Газа в противовес на Тръмп
- Освободени заложници от Хамас пристигнаха в Израел
- /ВИДЕО/: Сенатор от САЩ нарече Зеленски и украинския народ съюзници, които е чакал цял живот
- FT: Тръмп нанася двоен удар на Киев, като разговаря с Путин и отказва да присъедини Украйна към НАТО
- В Русия заявиха: Колективният Запад вече не съществува

Фотодокументалната изложба „Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г.“ беше открита в Народното събрание. Експозицията е организирана със съдействието на Културно-информационния център „Босилеград“. Неин автор е доц. Ангел Джонев от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките.
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова отбеляза, че изложбата е повод да бъде припомнена съдбата на българите от Западните покрайнини. Нека не забравяме, че във фокуса на работата на парламента трябва да бъдат хората, които се самоопределят като българи и техните актуални проблеми, добави тя и изрази надеждата си Комисията по политиките на българите извън страната да бъде особено активна в тази посока.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Авторът на документалната експозиция доц. Ангел Джонев определи събитията от годините на Първата световна война като кървава следа, останала в Босилеградския край. По думите му въпросът за Западните покрайнини е с вековна история, защото там живеят българи, които се нуждаят от подкрепа. Доц. Ангел Джонев припомни и за безпрецедентната помощ към пострадалите, отпусната от Седемнадесетото обикновено народно събрание със специално законодателство.
На 15 и 16 май 1917 г. сръбска чета, предвождана от войводата Коста Печанац, прониква в довоенните предели на Царство България, като атакува Босилеградско. В резултат на атаката са убити 35 цивилни българи, унищожено е имуществото на 317 домакинства, като щетите са оценени на над 2.5 млн. тогавашни лева.
На откриването на изложбата присъстваха депутати, представители на българската общност в Западните покрайнини, общественици, дипломати и журналисти.
www.parliament.bg
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/1 СЛЕДВАЩА СНИМКА

Други публикации
Напиши коментар