Otbrana.com: Започна военно-историческия поход „По бойния на Първа българска армия“

Pan.bg 13 май 2025 | 11:51 views (728) commentaries(0)
img Спирдон Спирдонов

От българския военен мемориал „Ледена стена“ край гр. Ниш, където са положени тленните останки на 2015 български военнослужещи, загинали на територията на Р. Сърбия, Косово и Р.С. Македония, започна четиридневния военно-исторически поход „По бойния път на Първа българска армия“. Той е посветен на 80 години от края на Втората световна война и участието на Българската армия в разгрома на фашистка Германия. В него участват ветераните от Втората световна война полковник от запаса Анани Христов, който кара 99-та година, а на 23 юли майор от запаса Тодор Андонов ще навърши 100 години. С тях са членове на Съюза на ветераните от войните на България (СВВБ), Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва (СОСЗР) и курсанти от ВВВУ „Георги Бенковски“. Начело на похода са директорът на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ в МО Людмил Михайлов и командирът на 2-ра Тунджанска механизирана бригада бригаден генерал Мирослав Костадинов. С нас са още началникът на ЦВО полковник Георги Георгиев и директорът на дирекция „Военно-исторически архив“ Светлин Радев.

Възпоменателната церемония пред мемориала се проведе под ръководството на полковник Веселка Методиева от МО. Участниците бяха приветствани от генералния ни консул в Ниш капитан от запаса Димитър Цанев, служил като военен пилот. Той съобщи една дългоочаквана новина. Дадено е съгласие от Министерството на ветераните и социалните въпроси на Република Сърбия за ремонт и обновление на мемориала костница. Нов облик ще придобие и прилежащия район. Допълнителни разговори ще има във връзка със статута на земята. Ще бъде монтирано и допълнително осветление и видеонаблюдение. „Надявам се в рамките на следващите 2-3 години да се поздравим с един обновен паметник“, смята генералният ни консул. В интерес на истината военният мемориал е в недобро състояние от доста години. Дори плочата, който даваше информация за боевете на Българската армия тук, се оказа счупена.

За Нишката настъпателна операция на Българската армия през октомври 1944 г. говори генерал-майор от запаса Тодор Дочев, бивш началник на Военна академия „Георги Стойков Раковски“. Втора българска армия постига поставената й цел, каза той. Нейният успех има стратегическо значение за развитието на войната и за нейния принос за разгрома на фашизма и прекратяване на движението на хитлеристките армии от Егея на север.

За активна военно-патриотична дейност и съществен принос за осъществяване на похода генералният консул в Ниш капитан от запаса Димитър Цанев и полковник Руслан Христов, военен и военновъздушен аташе на България в Белград бяха удостоени с юбилеен медал „80 години от Победата над хитлерофашизма (1945-2025 г.)“. Отличията бяха връчени от майор от запаса Атанас Хаджиев, председател на Областната организация на СВВБ в Пловдив. С едноминутно мълчание бе почетена паметта на загиналите български военнослужещи. Положени бяха венци и цветя от името на министъра на отбраната Атанас Запрянов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, българското консулство в Ниш и участниците в похода.

По време на церемонията бе взета пръст от мемориала костница. Така се постави началото и на инициативата на СВВБ по време на похода да се вземе пръст от българските гробища, която по-късно да бъде положена до Паметния знак морена в район на Военна академия „Георги Стойков Раковски“, който бе открит на 20 юни 2023 г. Той е дело на СВВБ и напомня за посрещането на българската войска след войната в София на 17 юни 1945 г. начело с генерал-лейтенант Владимир Стойчев.

Вечерта участниците в похода пристигнаха в Белград. Утре програмата предвижда посещение на мемориала „Сремски фронт“ в Република Сърбия, където са изписани имената на 631 загинали български войни и възпоменателна церемония на военния мемориал край Вуковар, Република Хърватия. Там лежат костите на 1027 български офицери, сержанти и войници.

***

От 8 до 18 октомври 1944 г. Втора армия провежда Нишката настъпателна операция. В състав от 4-та, 6-а, 9-а и 12-а пехотна дивизия, Бронираната бригада, 2-ра конна дивизия, 1-ва гвардейска пехотна дивизия и 4-та пехотна гранична бригада, армията под командването на генерал-майор Кирил Станчев настъпва в направлението на главния удар София – Ниш – Прищина за прекъсване на магистралата Солун – Скопие – Белград в северната й част. Пред войските е подставена задачата да овладеят района на Ниш и спрат оттеглянето на групата армии „Е“ по долината на р. Морава. С активни действия 2-ра армия пробива противниковата отбрана, прекъсва комуникациите в долината на р. Морава и на 14 октомври във взаимодействие със съветски и югославски части освобождава гр. Ниш. Бронираната бригада излиза в тил на оттеглящия се противник и съвместно със 17-а съветска въздушна армия разгромява при с. Мерошина, западно от Ниш, елитната моторизирана 7-а SS дивизия „Принц Ойген“. В Нишката операция войските на 2-ра армия пленяват 3850 офицери и войници, унищожават и повреждат 540 моторни коли, 48 зенитни оръдия, 4 влакови композиции, взимат като трофеи 420 картечници, 1100 моторни коли, 25 минохвъргачки, 4 танка, 45 оръдия. Собствените загуби възлизат на 1732 убити офицери, подофицери и войници.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка