Горещи новини
- Новото правителство на Унгария започна реформа на държавните медии
- Москва коментира очакванията на ЕС за руска „атака“ срещу Европа
- МТГ-Делфин представи нова концепция за среден безпилотен надводен кораб (MUSV) - Proteus 36 MLC на ХЕМУС 2026
- Меркел разкри кой може да преговаря с Русия от името на ЕС
- В Москва призоваха за унищожаване на маршрутите за доставка на компоненти за БЛА към Украйна
- SHOT: Руските ВС нанесоха масирани въздушни удари по Одеса и Черноморск /ВИДЕО/
- Демонстрация на Силите за специални операции на "ХЕМУС 2026" (ГОЛЯМА ЕКШЪН ГАЛЕРИЯ)
- Путин отказа да се срещне със Зеленски
- Съветът за сигурност на ООН ще свика извънредно заседание по искане на Украйна
- Модернизирането на инфраструктурата и инвестициите в кадри са приоритети в транспортния сектор
Военноисторическият поход „По бойния път на Първа българска армия“ продължи вчера след обяд с церемония в българската част на международното военно гробище в град Пейч.
Припомнихме на домакините, че взетата пръст от това военно гробище по време на миналогодишното ни паметно посещение бе положена пред „Паметния знак – Морена“ в района на Военна академия „Георги С. Раковски“ в София на 19 март, с което отбелязахме 81 години от Дравската епопея. Със словото си полковник от запаса Красимир Вълев, председател на Областния съвет на СВВБ в Ямбол, ни върна 81 години назад. Нашите предци без никакво колебание са влизали в бойните действия и са воювали за победата, каза той. И попита дали днес им отдаваме заслуженото. Поздравление имаше от заместник-кмета на Община Пейч Чабо Ружа. За поредна година пред 32-та гроба на 110 първоармейци ни посрещнаха жени от българската общност в града. Неописуеми са техните вълнения при срещата на българи и особено с ветерани от войната.
Заместник-кметът получи плакет от министъра на отбраната, който му бе връчен от директора на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ г-н Людмил Михайлов. За него имаше и плакет от командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, връчен му от командира на 61 Стрямска механизирна бригада бригаден генерал Атанас Георгиев. Майор от запаса Тодор Андонов, герой от Дравската епопея и член на Съюза на ветераните от войните на България, също връчи паметни подаръци на кметството в Пейч.
Носителката на първа награда от организирания от СВВБ Национален ученически конкурс „Потомък славен“ Ванеса Палавейска от Хисаря изпълни своето стихотворение. Тя получи аплодисменти от участниците в церемонията, а по предложение на заместник-председателя на СВВБ полковник от запаса Петър Пандурски връчи стихотворението на почетния ни консул в Будапеща д-р Йордан Бочков с молба да бъде преведено на унгарски. Заслужена изненада последва и за нея. По предложение на председателя на Областната организация на СВВБ в Пловдив майор от запаса Атанас Хаджиев, Венета Палавейска бе удостоена с приемането й в Съюза. Членската карта й връчи лично председателят на СВВБ полковник от запаса Анани Христов.
С едноминутно мълчание и полагане на венци и цветя на всички гробове от името на министъра на отбраната и началника на отбраната посолството ни в Унгария, курсантите и всички участници в похода почетохме паметта на първоармейци.
Военноисторическият поход продължи към замъка в гр. Шиклош.
Други публикации
Напиши коментар


(0)





















/nginx/o/2018/10/03/11465955t1hcf9f.jpg)
