Otbrana.com: Поклонихме се през героизма на първоармейци

Pan.bg 17 май 2026 | 14:51 views (574) commentaries(0)
img Спирдон Спирдонов

Военноисторическият поход „По бойния път на Първа българска армия“ продължи вчера след обяд с церемония в българската част на международното военно гробище в град Пейч.

Припомнихме на домакините, че взетата пръст от това военно гробище по време на миналогодишното ни паметно посещение бе положена пред „Паметния знак – Морена“ в района на Военна академия „Георги С. Раковски“ в София на 19 март, с което отбелязахме 81 години от Дравската епопея. Със словото си полковник от запаса Красимир Вълев, председател на Областния съвет на СВВБ в Ямбол, ни върна 81 години назад. Нашите предци без никакво колебание са влизали в бойните действия и са воювали за победата, каза той. И попита дали днес им отдаваме заслуженото. Поздравление имаше от заместник-кмета на Община Пейч Чабо Ружа. За поредна година пред 32-та гроба на 110 първоармейци ни посрещнаха жени от българската общност в града. Неописуеми са техните вълнения при срещата на българи и особено с ветерани от войната.

Заместник-кметът получи плакет от министъра на отбраната, който му бе връчен от директора на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ г-н Людмил Михайлов. За него имаше и плакет от командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, връчен му от командира на 61 Стрямска механизирна бригада бригаден генерал Атанас Георгиев. Майор от запаса Тодор Андонов, герой от Дравската епопея и член на Съюза на ветераните от войните на България, също връчи паметни подаръци на кметството в Пейч.

Носителката на първа награда от организирания от СВВБ Национален ученически конкурс „Потомък славен“ Ванеса Палавейска от Хисаря изпълни своето стихотворение. Тя получи аплодисменти от участниците в церемонията, а по предложение на заместник-председателя на СВВБ полковник от запаса Петър Пандурски връчи стихотворението на почетния ни консул в Будапеща д-р Йордан Бочков с молба да бъде преведено на унгарски. Заслужена изненада последва и за нея. По предложение на председателя на Областната организация на СВВБ в Пловдив майор от запаса Атанас Хаджиев, Венета Палавейска бе удостоена с приемането й в Съюза. Членската карта й връчи лично председателят на СВВБ полковник от запаса Анани Христов.

С едноминутно мълчание и полагане на венци и цветя на всички гробове от името на министъра на отбраната и началника на отбраната посолството ни в Унгария, курсантите и всички участници в похода почетохме паметта на първоармейци.

Военноисторическият поход продължи към замъка в гр. Шиклош.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка