Otbrana.com: На Шиклош – отличия в знак на признателност

Pan.bg 18 май 2026 | 10:46 views (504) commentaries(0)
img Спирдон Спирдонов

За трети път в 16-годишната история на Военноисторическия поход „По бойния път на Първа българска армия“ посетихме град Шиклош. Церемонията се проведе вчера в късния следобяд. През 2024 г. бе открита обновената паметна плоча, която е поставена на стария замък в града. Тя свидетелства, че тук са били щабовете на 24 Черноморски пехотен полк и 11 сливенски пехотен полк от Трета пехотна балканска дивизия на Четвърти армейски корпус от Първа българска армия от 1 февруари от 7 март 1945 г. За пореден път изразихме нашата благодарност към местната власт и д-р Йордан Бочков, почетен консул на България в Унгария, за поставянето на плочата. Приветства ни представител на градската управа.

Директорът на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ в Министерството на отбраната г-н Людмил Михайлов връчи на д-р Йордан Бочков награда от името на министъра на отбраната. Отличие от МО бе връчено и на заместник-кмета Чабо Ружа, в знак на признателност за поддържането на плочата и доброто сътрудничество. Командирът на 61 Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Атанас Георгиев връчи на д-р Йордан Бочков и заместник-кмета Чабо Ружа плакети от името на командира на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков

От името на СВВБ генерал-майор от запаса Тодор Дочев връчи паметни подаръци на почетния ни консул в Унгария д-р Йордан Бочков, на председателя на Българското самоуправление в Будапеща Петър Бочков, на Бахгет Искандер - фотограф-художник, автор на изложбата "Ветерани" и на заместник-кмета Чабо Ружа. Д-р Бочков е първият носител на юбилейният знак „150 години от Априлското въстание“, който е учреден от СВВБ.

Последва едноминутно мълчание и полагане на цветя и венци от името на министъра на отбраната и началника на отбраната, посолството ни в Унгария, Община Шиклош, българската общност в Шиклош, курсантите и всички участници в похода.

Веднага след официалната церемония председателят на СВВБ предаде на председателите на областни организации Мария Стоянова (София), Галентин Караславов (Стара Загора), Атанас Величков (Велико Търново) и Атанас Хаджиев (Пловдив) грамотите от министъра на отбраната и началника на отбраната за награждаване по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия на четирима ветерани от Втората световна война – капитан от запаса Кирил Стоянов, полковник от запаса Тодор Тодоров, старшина от запаса Николай Николов и капитан от запаса Марин Узунов. Предстои връчването на отличията на място в областите.

Днес предстоят две големи паметни събития. Първото е на военното ни гробище край Харкан, Унгария, а второто - на мемориала костница край Вуковар, Хърватия.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка