Горещи новини
- Отстранена е аварията на тръбопровода във Варненското езеро
- Участие в курс за противодействие на тероризма в Мостар, Босна и Херцеговина
- Фотографската изложба „В служба на народ и Родина“
- Полевата подготовка във 2-ра Тунджанска механизирана бригада
- Otbrana.com: От Съюза на ветераните от войните гостуваха на Комендантството на Министерството на отбраната
- Държавният глава Румен Радев ще удостои изявени български спортисти с Почетния знак на президента
- Благодарствени адреси от ОДМВР-Стара Загора за двамата младежи, намерили и предали голяма сума пари
- Рекордно дългото затваряне на правителството в САЩ приключи
- Hürriyet: Турция не изключва възможността военният самолет, който се разби в Грузия, да е бил свален /ВИДЕО/
- 9 български компании от отбранителната промишленост бяха представени в Брюксел
Към морето и Дунава - за напредък!
Специално за Pan.bg от Бургас и нашия Черноморски приятел Ърни Хемингуей
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
В брой № 961 на рубриката "Българските морски новини" представихме новия паметник на видния български търговец Александър Георгиев - Коджакафалията (1830 - 1913 г.), наричан с признателност "Благодетеля на Бургас".
Той е роден в с. Дюлгерли (дн. Зидарово в община Созопол), а неговият път към успеха е изпълнен с трудности и премеждия.
Въпреки, че натрупва огромно богатство той живее съвсем скромно и дарява имоти и средства на болници, училища и църкви, както и на бедни и нуждаещи се семейства.
Днес се завръщаме към темата за Александър Георгиев - Коджакафалията с интересен репортаж на нашия кореспондент от една мини-изложба, посветена на някои от даренията, извършени от "Благодетеля на Бургас".
Тя е подредена в двора на училището, което носи неговото име (снимки 1-5), а материалите за нея са предоставени от Държавен архив - Бургас и Агенция по вписванията - Бургас.
В изложбата можете да видите единствената запазена фотография на Коджакафалията (снимка 1), неговия подпис (снимка 1) и завещанието му (завещателен акт № 432), книга от 1911 г., която съдържа данни за извършените дарения (снимка 4), както и първият нотариален акт за дарение (снимка 4).
За търговската дейност на семейството на Коджакафалията, в която разбира се, има и морско направление ще разкажем в близко бъдеще.
Благодарим на Ърни Хемингуей за снимките и очакваме следващото му включване!
Следете морските новини от България в Pan.bg и социалните мрежи https://www.facebook.com/profile.php?id=100082058148292
Pan.bg - лидерът в българските морски новини!
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 12/30 СЛЕДВАЩА СНИМКА
Други публикации
Напиши коментар


(0)
























