Горещи новини
- Анализ от к.д.п. Христо Папукчиев: Оценка на морските рискове в Черно море в условията на хибриден конфликт
- Jet Aviation доставя първия от трите реактивни Pilatus PC-24 на френските ВМС
- Saab представя Barracuda Poncho – камуфлажна защита за войници
- България е домакин на военнополицейското учение „Отвъд хоризонта 26“
- Фьодоров заяви, че Украйна вече разполага с ракети, подобни на „Таурус“
- Военнослужещи от 2-ра Тунджанска механизирана бригада на СВ участват в учението Scorpions Legacy 2026 в Румъния (ГАЛЕРИЯ)
- Държавният глава Илияна Йотова ще посети Велико Търново
- БТА: Французинът Пол Мание с втора етапна победа в Джиро д’Италия 2026, пресече първи финалната линия в София
- Otbrana.com: Резервисти положиха военна клетва в Плевен
- БТА: Цените на петрола се покачиха с 4 долара, след като Доналд Тръмп отхвърли отговора на Иран на американското предложение за мир
Към морето и Дунава - за напредък!
Специално за Pan.bg от Бургас и нашия Черноморски приятел Ърни Хемингуей
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
В брой № 961 на рубриката "Българските морски новини" представихме новия паметник на видния български търговец Александър Георгиев - Коджакафалията (1830 - 1913 г.), наричан с признателност "Благодетеля на Бургас".
Той е роден в с. Дюлгерли (дн. Зидарово в община Созопол), а неговият път към успеха е изпълнен с трудности и премеждия.
Въпреки, че натрупва огромно богатство той живее съвсем скромно и дарява имоти и средства на болници, училища и църкви, както и на бедни и нуждаещи се семейства.
Днес се завръщаме към темата за Александър Георгиев - Коджакафалията с интересен репортаж на нашия кореспондент от една мини-изложба, посветена на някои от даренията, извършени от "Благодетеля на Бургас".
Тя е подредена в двора на училището, което носи неговото име (снимки 1-5), а материалите за нея са предоставени от Държавен архив - Бургас и Агенция по вписванията - Бургас.
В изложбата можете да видите единствената запазена фотография на Коджакафалията (снимка 1), неговия подпис (снимка 1) и завещанието му (завещателен акт № 432), книга от 1911 г., която съдържа данни за извършените дарения (снимка 4), както и първият нотариален акт за дарение (снимка 4).
За търговската дейност на семейството на Коджакафалията, в която разбира се, има и морско направление ще разкажем в близко бъдеще.
Благодарим на Ърни Хемингуей за снимките и очакваме следващото му включване!
Следете морските новини от България в Pan.bg и социалните мрежи https://www.facebook.com/profile.php?id=100082058148292
Pan.bg - лидерът в българските морски новини!
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 29/30 СЛЕДВАЩА СНИМКА
Други публикации
Напиши коментар


(0)














