Горещи новини
- Русия обяви за издирване Залужни и Сирски, МО на Украйна казва защо
- ISW: Пригожин подкопава авторитета на Путин заради неизплатената награда "за превземането на Бахмут"
- Politico: „ПВК Вагнер“ набира новобранци в Twitter и Facebook
- "Страна ua": Украински военнослужещ разказва как украинските военни комисари "удрят джакпота"
- Sky News: Изтребителите F-16 ще разочароват Украйна поради уязвимостта им от руските самолети
- Британските командоси имат нужда от нови десантни катери
- Военноморска версия на Iron Dome беше тествана срещу сложни заплахи
- Турската отбранителна индустрия през 2022 г
- /ВИДЕО/: Путин говори за нарушаване на обещанието на НАТО да не се разширява на изток
- Британска компания ще открие производство на отбранителни продукти в Украйна

На 28 февруари т.г. българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ (НИК 421) оказа помощ на група бедстващи антарктици от испанската полярна база „Хуан Карлос Първи“, съседна на българската – „Св. Климент Охридски“, на остров Ливингстън. Няма пострадали.
14 полярници от испанската станция, сред които и двама канадски учени, бяха успешно прибрани на борда на НИК 421 от плажа край нос Хана Пойнт, където извършват изследвания.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
До намесата на българския кораб се стига след подаден сигнал за спукване на една от двете надуваеми лодки на испанската група и невъзможност за стигането им от Хана Пойнт до базата „Хуан Карлос Първи“ с втората лодка.
Причината са влошени метеорологични условия в южната част на острова – силен вятър и бурно море. Командирът на „Св. св. Кирил и Методий“ – капитан II ранг Николай Данаилов, реагира.
Членовете на екипажа, които в този момент помагат на българските антарктици в родната база, се връщат на борда и „Св. св. Кирил и Методий“ се насочва към мястото на възникналата ситуация.
Час по-късно НИК 421 достига залива край Хана Пойнт и спуска работна лодка, която помага за трансфера на испанските полярници от брега.
Двете лодки на испанците също са спасени, след като са качени на палубата на „Св. св. Кирил и Методий“ чрез бордови кранове.
Качвайки се на борда на кораба, антарктиците от испанската база, прекарали над 10 часа с термоизолационни животоспасяващи костюми на плажа край Хана Пойнт, благодариха на екипажа на българския кораб за оказаната помощ.
/www.naval-acad.bg/
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 7/7 СЛЕДВАЩА СНИМКА







loading...
Други публикации
Напиши коментар