Горещи новини
- /ВИДЕО/: Путин обяви мащабни задачи за развитието на Арктика
- Какво се случва с Михаел Шумахер сега? Новина, изтекла от репортер на RTL: „Ситуацията е тежка“
- ВСУ използват нови дронове за удари по градовете на Русия - "с поздрав от Германия" /СНИМКИ/
- Макрон: Британско-френска делегация в Украйна ще разработи формата на бъдещата украинска армия /ВИДЕО/
- Шолц отхвърля възможността за облекчаване на санкциите срещу Русия
- Интерпол обяви за издирване на лидера на босненските сърби Додик
- МО на РФ: ВСУ продължават да нанасят удари по енергийни обекти
- Поведението на Зеленски предизвика гняв в САЩ: Играе си с огъня и може да загуби още повече /ВИДЕО/
- Президентът Румен Радев: Сложната среда на сигурност налага все по-високи изисквания към личните и професионалните качества на командния и ръководен състав от БА
- Четирима руснаци загинаха при инцидент с батискаф край Хургада, Египет

На 15 февруари на борда на научноизследователския кораб „Св.св. Кирил и Методий“ НИК 421 в лабораторията на сателитните системи EnduroSat, бе направена проверка на плана за извършване на прехода през пролива Дрейк при завръщането на кораба и част от учените от 33-тата българска антарктическа експедиция към дома. Верификацията бе осъществена от флотилен адмирал от резерва проф. д-р на военните науки Боян Медникаров, капитан II ранг Николай Данаилов, мичман Явор Стойнeв и курсант – главен старшина Виктория Петрова.
„Тази лаборатория бе създадена с помощта на нашите партньори от компанията EnduroSat. Това е уникална научноизследователска инфраструктура, която много сериозно разширява възможностите за наблюдение и анализи на тези учени, които работят на борда на кораба. Тя бе открита непосредствено преди тръгването за третата му кампания, осигуряваща 33-тата българска антарктическа експедиция“, каза пред БТА фл. адмирал Медникаров.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Той обяви, че започва работа по верификация на плана за извършване на прехода през пролива Дрейк. „Периода, в който се планира преходът е с отплаване от о. Ливингстън на16 януари и ще отнеме около 64 часа за преминаване през пролива. Времето е относително кратко и прозорецът е относително тесен. Сега нашата задача е на базата на допълнителна информация, получена от системите на EnduroSat, да уточним има ли допълващи препятствия за този вариант на прехода от гледна точка на ледова обстановка и наличие на айсберги в района на прехода, особено в зоната под 60 градуса юг и по този начин да имаме едно по-голямо ниво на безопасност на навигацията в предстоящото плаване“, поясни фл. адмирал Медникаров.
След разглеждане на последните получени снимки от системите на EnduroSat данните бяха отразени на картата на прехода. Флотилен адмирал от резерва проф. д-р на военните науки Боян Медникаров допълни, че разширените възможности на базата данни, които получават, допълнително ще облагодетелства навигацията на кораба.
Капитан II ранг Николай Данаилов поясни, че към настоящия момент, на база сателитните изображения и анализа върху тях, се очаква преходът през пролива Дрейк да бъде без ледова обстановка, без движение на айсберги и без наличие на ледоход. Той добави, че към края на прехода е възможно леко влошаване на времето, но благодарение на добрата планировка от командира на кораба, това може да бъде избегнато. По тази причина е необходимо да се тръгне по-ранно в рамките на 12 часа, за да може по-леко да се премине през пролива. „Очакванията ще бъдат в това, ние да имаме готовност за влошаване на обстановката и готовност при поява на ледова обстановка, но към настоящия момент, благодарение на сателитните изображения, които получаваме от EnduroSat, смея да твърдя, че ще минем без проблеми“, обобщи капитан II ранг Николай Данаилов.
/АГ/
Връзка:
https://www.bta.bg/bg/bg-antarctica/834130-s-pomoshtta-na-laboratoriyata-endurosat-na-borda-na-nik-421-byaha-obsadeni-vazmo
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/1 СЛЕДВАЩА СНИМКА

Други публикации
Напиши коментар