Горещи новини
- /ВИДЕО/: Путин обяви мащабни задачи за развитието на Арктика
- Какво се случва с Михаел Шумахер сега? Новина, изтекла от репортер на RTL: „Ситуацията е тежка“
- ВСУ използват нови дронове за удари по градовете на Русия - "с поздрав от Германия" /СНИМКИ/
- Макрон: Британско-френска делегация в Украйна ще разработи формата на бъдещата украинска армия /ВИДЕО/
- Шолц отхвърля възможността за облекчаване на санкциите срещу Русия
- Интерпол обяви за издирване на лидера на босненските сърби Додик
- МО на РФ: ВСУ продължават да нанасят удари по енергийни обекти
- Поведението на Зеленски предизвика гняв в САЩ: Играе си с огъня и може да загуби още повече /ВИДЕО/
- Президентът Румен Радев: Сложната среда на сигурност налага все по-високи изисквания към личните и професионалните качества на командния и ръководен състав от БА
- Четирима руснаци загинаха при инцидент с батискаф край Хургада, Египет

На 11 февруари професор Христо Пимпирев, който е ръководител на българските антарктически експедиции и председател на Българския антарктически институт, посети „едно емблематично място“ както го нарича той - края на полуостров Хърд, който обливат ледените води на залива Сали Рокс.
Преди около 10 години в рамките на един цял месец българските учени се установили на палатки и изследвали скалите и богатите минерализации и рудопроявления. В този район се откриват медни рудопроявления със следи от злато, разказва въодушевено професор Пимпирев. Това е последният залив - Сали Рокс, преди края на целия полуостров Хърд, където е българската база, след което вече от остров Ливингстън се вижда остров Дисепшън. „Така че това е едно емблематично място, което българите много сме изследвали“, подчерта професорът.
РАЗГЛЕДАЙТЕ ГАЛЕРИЯТА > > >
Антарктида е във фокуса на вниманието на цялата световна общественост - както в сферата на външната политика, така и с богатството на природни ресурси. България е на Антарктида с такива нации, които са откривали този континент, заяви първият български антарктически изследовател.
За да представи значимостта на българската научна и изследователска дейност на Антарктида и да разкаже за делото на проф. Христо Пимпирев и българските антарктици, на ледения континент е и снимачен екип, който започна снимките на художествен документален филм за проф. Христо Пимпирев.
„Нашият киноекип, прави документален филм. Субсидирани сме от Националния филмов център и правим документален филм за професора, за неговото дело, за миналото, за настоящето и за бъдещето, за неговия завет към бъдещите поколения, за работата на базата. Вече има, наистина, прекрасни филми, но ни се иска да направим малко по-различен филм с малко повече киноелементи и малко повече информация, за това как професорът вижда бъдещето – бъдещето на базата, бъдещето на Българския антарктически институт, бъдещето изобщо на човечеството, разбира се пречупено през бъдещето на планетата. Естествено ще има различни акценти във филма – многослоен, поне така ми се иска да стане.“, сподели Юлияна Чалъкова, единият продуцент на филма.
В момента екип от 4 човека, приютени в българската база на остров Ливингстън, работят по заснемането на филма. Това са австрийският изпълнителен продуцент Волфганг Нопфлер, който продуцира някои от най-големите документални филми с природна насоченост в момента, работил е с National Geographic, Netflix, BBC и с Леонардо Ди Каприо, операторът Фейми Даут , който е с номинация за "Оскар" за филма "Медена Земя" от Република Северна Македония, Данаил Вучков, който помага с логистика, звук и техника, както и Юлияна Чалъкова, която е един от двамата продуценти на филма. Основният продуцент е Елени Декидис, а документалният филм за проф. Христо Пимпирев е и продукция на продуцентска фирма Декидис филмс , поясни Чалъкова.
Днес на терен в залива Сали Рокс работиха и геоморфологът Даниела Паскал и орнитолозите Илия Ватев и Боян Мичев.
Геоморфологът Даниела Паскал се отправи към залива Сали Рокс, защото събира проби от скали, които се намират на открито и съдържат кварц. Чрез тях е възможно да се разбере кога се е отдръпнал даден ледник, дали това е станало заради ускорените процеси на климатични промени и възможно ли е да има връзка с човешката дейност.
Орнитолозите Илия Ватев и Боян Мичев също слязоха за проучване на терена и орнитофауната в залив Сали Рокс. Чрез наблюденията си на Антарктида те проследяват колонии на пингвини и гнездата на различни видове птици. По този начин се проверяват резултати от предишни изследвания - на каква степен на развитие са колониите, дали има малки и дали птиците имат яйца, следи се годишният гнездови успех, вижда се на каква възраст са малките и се наблюдава гнездовата плътност.
За да разгледат залива Сали Рокс в групата, отплаваха и професор Георги Вълчев - ректор на Софийския университет „Св.Климент Охридски", флотилен адмирал от резерва професор Боян Медникаров, капитан II ранг Николай Данаилов, д-р Кирил Кандиларов - лаборатории „Кандиларов“, и журналистът Живко Константинов.
За успешното и безопасно транспортиране на всички до залива помогна Научноизследователският кораб “Св. св. Кирил и Методий“, като към лодката от базата се присъединиха още две лодки „Зодиак“, управлявани от екипажа на кораба.
/НС/
Професор Христо Пимпирев - залив Сали Рокс, остров Ливингстън, Снимка: Специален кореспондент на БТА Милена Островска
Връзка:
https://www.bta.bg/bg/bg-antarctica/831082-profesor-hristo-pimpirev-ucheni-i-snimachen-ekip-rabotiha-na-brega-s-tsenni-rud
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/1 СЛЕДВАЩА СНИМКА

Други публикации
Напиши коментар