Горещи новини
- /ВИДЕО/: Въоръжените сили на РФ започнаха да използват в Украйна БМПТ "Терминатор"
- Пасажер без летателен опит приземява самолет, след като пилотът припада по време на полета (видео)
- The Washington Post: Разполагането на допълнителни контингенти в Европа предизвика разногласия в НАТО
- Златен медал за Морско училище в Националната студентска олимпиада по математика
- Подкрепете Бургас в гласуването за наградата EU4Oceans
- DE M-SHORAD срещу минохвъргачките
- Армията на Чехия ще получи танкове Leopard
- Катастрофирал е C-61H в Република Корея
- Американската армия закупи чешките радари ReTwis 5
- Руската армия: войната в Украйна коси най-бедните

Д-р Калоян Панчелиев, Преслав Панчелиев
На 20 юли 2011 г. в публикация, посветена на участието на баржите „Марица“ и „Тунджа“ в Балканската война се докоснахме до проблема за потопяването на „плаващите съдове“ от Дунавската флотилия в рамките на общото отстъпление на Русенския гарнизон в началото на юли 1913 г.
Един от потопените плавателни съдове тогава е параходът „Симеонъ Великий“. От наскоро открит и проучен от нас приказ по Военното ведомство разбираме, че това не е единственото потъване на кораба.
Около четвърт век по-рано същият потъва броени дни преди коледните и новогодишни празници вероятно в резултат на инцидент, в който може би е замесен и параход „Асенъ“. Какво е известно за този случай?
АРЕСТ НА ГАУПТВАХТАТА
Съгласно Приказ № 308 по Военното ведомство от 25 май 1888 г. „по повод потъванието на парахода „Симеонъ Великий“ са наказани общо пет лица, от които двама лоцмани и съответно по един помощник-лоцман, старши рулевой и поручик.
От същия приказ разбираме, че корабът е потънал на 9 декември 1887 г. Вероятно в инцидента участват като минимум два кораба – параходите „Симеонъ Великий“ и „Асенъ“.
В периода след 9 декември 1887 г. до най-късно 24 май 1888 г. се провежда съответното разследване и е направено заключение от русенския военен прокурор. Посоченият приказ е издаден съгласно заключението на прокурора.
На 25 май 1888 г. с приказ № 308 по Военното ведомство са обявени наказаните лица и съответно наказанията им:
-поручик Данев – 30 дни „арест на гауптвахтата“;
-лоцман Савва Вуканич – 30 дни „арест на гауптвахтата“;
-помощник лоцман Руссев – 30 дни „арест на гауптвахтата“;
-старши рулевой на парахода „Асенъ“ Друми Далов – 30 дни „арест на гауптвахтата“.
Вероятно най-голямо е провинението на лоцман Занке, който директно е изключен от служба.
Изпълнението на приказа е възложено на заведующия Флотилията и Морската част.

ДА СИ ПРИПОМНИМ
От 2 до 10 юли 1913 г. румънските войски преминават Дунава на няколко места, между които са Бекет, Рахово, Сомовит и Никопол.
В 17:00 ч. на 2 юли 1913 г. началникът на 5-а Дунавска дивизионна област генерал Драндаревски дава заповед за общото отстъпление на Русенския гарнизон и потопяването на плаващите съдове от флотилията, за да не попаднат в румънски ръце.
Заповедта е потвърдена и от зам.-командира на флотилията лейтенант Сава Христов. Всички плаващи съдове са потопени под ръководството на лейтенант Стр. Асенов (командир на „Симеонъ Великий”), и мичманите I ранг Ненчо Думанов (командир на яхта „Крумъ”) и Иван Джебаров (помощник-командир на яхта „Крумъ”).
Яхтата „Крумъ”, минният транспорт „Симеонъ Великий”, транспортът „Александръ I” и шлеповете са потопени при устието на р. Лом до тогавашния о-в Матей, а миноноските и катерите – в самото устие на р. Лом.
С това установените до този момент потъвания на парахода „Симеонъ Великий“ стават минимум две: първото през 1887 г., а второто през 1913 г. Доколкото първото е съвсем неизвестно за широката публика за него ще разкажем в отделен брой на рубриката „Морска историческа хроника“.

Параход "Симеонъ Великий" (бивш "Опытъ"). Снимка Централен фотоархив на Министерството на отбраната
loading...
Други публикации
Напиши коментар