Горещи новини
- Израелските ВВС удариха над 200 позиции и пускови установки на Хизбула за 24 часа
- Борел: Мисията на ЕС за обучение на украинската армия ще бъде удължена с две години
- Стотици афганистански войници получиха разрешение да се преместят във Великобритания
- DeepState: Руснаците напреднаха до Торецк в Донецка област
- ISW: Русия нанася удари по украински пристанища, за да подкопае международната подкрепа за Украйна
- Thales ще достави термовизионни камери Sophie Ultima на канадските военни
- Руският министър на отбраната проведе разговори с китайския министър на отбраната
- В Русия спуснаха на вода последната подводница по проект 636.3 за Тихоокеанския флот
- В Полша е обявен търг за закупуване на боеприпаси 8,6х70 mm за снайперистите
- Първите хърватски БМП M2A2 ODS Bradley са в оперативна готовност
Със заповед на министъра на отбраната № 00110 от 08.08.1970 г. се сформира военно формирование 22580 - Варна- "Тихина" на 01.10.1970 г.
ПАН.БГ и Сп.Клуб ОКЕАН честити празника на всички бивши и настоящи тихинайци! Бъдете живи и здрави!
Морският специален разузнавателен отряд днес празнува годишнина
45 години от създаването на Морския специален разузнавателен отряд, по-известен като Тихина, отбелязаха днес с тържествен ритуал.
Строят на отряда прие командирът на Военноморските сили контраадмирал Митко Петев. За висок професионализъм и положен труд, офицери, старшини и матроси от военното формирование, бяха наградени контраадмирал Петев и командира на отряда к-н ІI ранг Станчо Димитров.
Тържеството продължи с демонстрация на уменията на военноморските тюлени при различни ситуации. На тържеството присъстваха офицери от командването на ВМС, командири на военни формирования от Варненския гарнизон, офицери и старшини служили в елитното военно формирование и гости.
ИСТОРИЯТА
1 октомври 1970 г. се счита за рожден ден на поделението на ВМС за специални операции. То обаче има дълга и трудна предистория. През периода 1958-1959 г. във флота се обсъжда възможността и се отработват отделни задачи, които през 1960 г. влизат във функциите на специализирано поделение, което започва организирана водолазна и парашутна подготовки. Набират се кадри, усвоява се новопостъпваща техника и имущества, създават се учебни програми и пособия, сменят се райони, активна бойна подготовка се води на място и в други поделения на армията. През 1961 г. се провеждат първите учебно-тренировъчни парашутни скокове, а през 1962 г. поделението вече заема ІІІ място в Общоармейския парашутен многобой. Едва създало организация на службата и усвоило кръг от свойствени задачи, но вече съизмерващо се с колегите си по света и у нас, поделението е закрито за около 7 години. Съкращават му щата...
През 1970 г. поделението се ражда повторно и окончателно. Но отново започва с изграждане на района, набиране на кадри, организиране на учебния процес и службата и всички други перипетии, съпътстващи стремежа на ентусиазирания личен състав към мъжество, отговорност и професионализъм. Първи командир на поделението е капитан ІІІ ранг (в последствие І) Веселин Цветков. Началото на въздушно-десантната подготовка е поставено с помощта и в района на парашутния полк в Пловдив. Първите парашутни скокове от вертолет са на летище Калиманци. Сериозни грижи се полагат и за водолазната подготовка. При цялата им секретност командосите се разчуват във флота защото в ученията обикновено играят чуждите диверсанти, а способността им да се появяват изненадващо от суша, въздух, вода и под вода материализира необходимостта от едно важно направление в самоотбраната на корабите и бреговите поделения. Днес то има ново име, отговаря на съвременни рискове и заплахи, а силите за специални операции, много повече „свои” решават отговорни задачи в системата на националната и коалиционна сигурност. В антитерористичната им компонента се въплътени дръзновението и опита на стотици момчета, бързо превърнали се в мъже, за които „Тихина” не е толкова име на един от районите, в който са служили на родината, а по-скоро парола за мъжество и другарство.
Обявено през 1980 г. за „брегово поделение – първенец на флота”, от 1987 г. то ежегодно се включва с отбор в общоармейските състезания по парашутен многобой, завоюва призови места, мерейки майсторство през последните години и с представителните отбори на други държави. Проплавали достоен 35-годишен фарватер, днес „Черноморските акули” участват във всички крупни национални (на военноморските бази и флота), двустранни и многонационални военноморски учения и операции, а техните мъжествени, рискови и професионални действия са белязани както с всеобщото флотско уважение (по празници – от възхищението на гражданството), така и от два войнски паметника.
Други публикации
Напиши коментар