Горещи новини
- ВСУ обявиха украински ПВО комплекс , "не по-лош от Patriot"
- Сирски: Възможностите за мобилизация не покриват нуждите на пехотата
- Сирски: Руснаците намалиха наполовина производството на боеприпаси след ударите в Украйна
- Shot: ВСУ струпват голямо количество техника на НАТО и елитно подразделение в Суджа край Курск
- Зеленски призова Запада да предостави на Киев повече системи за противовъздушна отбрана Patriot
- В Сирия въведоха забрана за внос на стоки от Русия, Иран и Израел, отварят пътя за внос от други страни
- The Wall Street Journal: Тръмп възнамерява да посети Китай след встъпването в длъжност
- Гутериш: Разпределянето на хуманитарна помощ в Газа няма да бъде лесно
- Примирието влезе в сила в ивицата Газа. Нетаняху: Израел може да поднови войната с по-голяма мощ
- /ВИДЕО/ Мирошник: Пленени украински бойци разказаха за заповед да се убиват рускоезични
хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
145 години ВМС
Командирът на 3-ти дивизион противоминни кораби кап. I ранг Лъчезар Иванов
- Капитан Иванов, какво е мястото на 3-ти дивизион противоминни кораби в тези 145 години на българските ВМС?
- 3-ти дивизион противоминни кораби се явява достоен наследник на миночистачните сили на ВМФ на България. Началото на минната дейност в българските ВМС е поставено през първата половина на 1884 г. с две миноноски. На 30 септември 1970 г. с Указ № 094/17.09.1970 г. е създаден 3-ти отделен дивизион базови тралчици, който в наши дни се е трансформирал и превърнал в 3-ти дивизион противоминни кораби. В настоящия състав на дивизиона влиза минен ловец „Цибър“, б.н. 32, придобит от Кралство Белгия през април 2009 г. Това е корабът, предоставил на българските ВМС изцяло нова философия за борба с морското минно оръжие, един от първите минни ловци в състава на черноморска държава – членка на НАТО. Може да се каже, че българските ВМС са едни от първенците по усвояването на този тип въоръжение и неговото прилагане в Черно море. Другите два минни ловеца са „Места“, б.н. 31, и „Струма“, б.н. 33, закупени от Кралство Нидерландия през 2020 г. и успешно интегрирани във ВМС благодарение на усилията на личния състав от дивизиона. Други кораби, които влизат в настощия състав на 3-ти дивизион, са рейдовите миночистачи пр. 1259.2 с бордови номера 34, 35 и 36. Тези кораби са се доказали в десетки учения на ВМС и продължават да се доказват. Част от най-новото въоръжение на дивизионна са две съвременни безпилотни противоминни системи REMUS-100, придобити по договор, сключен между МО на България и Правителството на САЩ, които значително надграждат способностите на дивизиона за отговор на съвременните предизвикателства в Черно море.
В съвременната реалност, в която живеем, мястото на 3-ти дивизион е гарант за безопасното корабоплаване в морските пространства на Република България и достоен представител на българските ВМС в колективната отбрана на НАТО.
- Капитан Иванов, кои са акцентите в подготовката на състава на дивизиона през 2024 г., в кои национални и международни учения участвахте и ще участвате?
- Подготовката във Въоръжените сили на Република България е непрекъснат процес. Специфичните акценти в подготовката на военнослужещите от дивизиона са свързани с непрекъснатото усвояване на нова техника и оборудване, както и с поддържането на вече придобитото имущество в оперативна способност, така че винаги да сме готови да изпълним поставените към нас задачи. Към настоящия момент 3-ти дивизон противоминни кораби участва в тактическото учение на дивизиона и тактическото учение на ФБСК „Черно море 2024“ на национално ниво. В международно отношение дивизионна взе участие в:
– Национално военноморско водолазно учение с международно участие „Тритон 2024“, провело се в териториалното море на Република България, в района на вмб Варна. В него взеха участие военнослужещи от ВМС на Румъния, Турция, САЩ и Франция. Фокусът на учението е върху унищожаването и обезвреждането на боеприпаси под вода.
– Международно учение на ВМС на Република Румъния DACIA/TOMIS 24, чиито акценти са използването на безпилотни надводни и подводни апарати за осветяването на надводната и подводната обстановка, събиране на хидрографска информация и интегрирането на такъв вид апарати и тяхното приложение в противоминната война.
– Международно учение на ВМС на Република Румъния SEA SHIELD 2024, провело се в териториалното море на Румъния, в района на град Констанца. В него взеха участие военнослужещи от ВМС на България, Франция, Грузия, Гърция, Италия, Молдова, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Турция, Великобритания и САЩ. Тази година фокусът на учението бе безпроблемната интеграция на конвенционални и неконвенционални бойни техники и повишаването на уменията на военнослужещите от различните държави участнички при съвместното изпълнение на сложни морски операции. 3-ти дивизион противоминни кораби взе участие в учението с минен ловец „Струма“, б.н. 33.
– Национално учение с международно участие „Бриз 2024“, което ще се проведе в териториалното море, прилежащата зона и изключителната икономическа зона на България, както и в райони, които са обявени своевременно. Основните цели на учението са да се повиши оперативната съвместимост и взаимодействието между ВМС на участващите страни, другите видове въоръжени сили на Република България и усъвършенстването на междуведомственото сътрудничество в многонационална среда с държавни организации, правителствени и неправителствени организации и ведомства. 3-ти дивизион противоминни кораби ще вземе участие с безпилотен противоминен разчет и минен ловец „Струма“, б.н. 33.
– Участие на мл „Струма“, б.н. 33, и на личен състав от щаба на дивизиона в новосформиралата се постоянна противоминна група в Черно море, чиито членове са Турция, България и Румъния. Целта на групата е справянето с повишената минна заплаха в Черно море от началото на конфликта между Украйна и Русия.
Предстоящото учение, в което дивизионът ще вземе участие, е българо-румънското „Посейдон 2024“.
Също така предстои сертифицикацията по стандартите на NATO MAREVAL на мл „Струма“, б.н. 33, и обучението на личен състав от дивизионна в Кралство Белгия за повишаване на натренираността при управление на телеуправляем подводен апарат тип SEAFOX.
- Какво предизвикателство е повишената минна опасност в Черно море и какво е участието на дивизиона в борбата с нея? Какво ще e участието на екипажите и корабите от дивизиона в Постоянната противоминна група в Черно море?
- Повишената минна заплаха, породена от военните действия в черноморския регион, представлява огромен проблем пред корабоплаването в Черно море. Поради нарасналата опасност и затрудненията в корабоплаването бе взето решение за сформирането на постоянна противоминна група в Черно море. Първата й активация бе в началото на юли тази година. В нея участва както кораб от състава на дивизиона, а именно мл „Струма“, б.н. 33, така и офицери в бреговия щаб на групата. Предизвикателставата, които стоят пред тази група, са много, но смятам, че опитът на личния състав от дивизиона, натрупан през годините в национални и международни операции и учения, ще допринесе за по-ефективната работа на групата и справянето с проблема от дрейфащи мини в Черно море.
- Какво ще пожелаете на подчинените си за 145-ата годишнина на ВМС?
- По случай 145-ата годишнина от създаването на ВМС желая на всички офицери, старшини и матроси от 3-ти дивизион крепко здраве на тях и техните семейства и семейно щастие. Да продължават все така всеотдайно да се грижат за материалната част и да проявяват същия голям ентусиазъм при изпълнение на поставените задачи.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!
ПРЕДИШНА СНИМКА 1/20 СЛЕДВАЩА СНИМКА
Други публикации
Напиши коментар