Горещи новини
- На 27 юни 2022 г. Летище Бургас чества 95 години от своето основаване (ГОЛЯМА ИСТОРИЧЕСКА ГАЛЕРИЯ)
- Посланикът ни в САЩ: До броени дни започва изграждането на първия F-16 за България
- 121 дни конфликт в Украйна - загубите на двете страни (ГАЛЕРИЯ НА УНИЩОЖЕНИЕТО)
- Единадесет хеликоптера Ми-17В-5, принадлежали на ВВС на Афганистан, са готови за доставка на Украйна
- Загинал при изпълнение на служебния си дълг...
- В МО на Русия обясниха сутрешния взрив в Киев
- Страните от G7 обсъждат въвеждане "таван" на цените за руския петрол и безсрочна подкрепа на Украйна
- МО на Украйна призова цивилизования свят да демилитаризира европейската част на Русия
- El País: НАТО на срещата на върха ще вземе решение за най-голямото военно разгръщане след Студената война
- Турция започва строителството на подводница STM500

Екваториална Гвинея на 3 февруари официално прие в бойния състав на флота 2500-тонната корвета „Бата” (б/н 047), съобщава „Джейнс неви интернешнл”.
Строителството на кораба „Бата” (първоначално класифициран като проект „Касатка”) е завършено в българската корабостроителница „Делфин” през ноември 2011 година. Тогава се съобщаваше, че корабът е предназначен за литовска компания, като след завършване на строителството е регистриран под флага на Коморските острови. Международната морска организация е класифицирала кораба като спасителен съд, независимо, че е бил въоръжен. Според „Джейнс”, въоръжението на кораба е били монтирано в Украйна.
Корветата „Бата” има дължина 107,3 м и развива максимална скорост до 25 възла. Според фотографиите от кораба, полетната палуба има дължина почти 30 метра (способна да приема вертолет Ка-29), под която са разположени два рампови хангара за моторни лодки.
Въоръжението включва 76-мм артилерийска установка (АУ) АК-176 и две 30-мм АУ АК-630 в носовата част, два кърмови дистанционно управляеми бойни модула „Катран-М” с 30-мм оръдия ЗТМ-1 и ПТРК „Барьер”. Артилерийските установки, по всяка вероятност са снети от изведени от състава на ВС на Украйна кораби и отремонтирани в севастополската компания „Импульс-2”.
Според украински източници, монтираните РЛС са от серията „Каскад” или „Дельта-М” на киевския институт „Квант-Радиолокация”. За управление на въоръжението на тавана на мостика е монтирана оптико-електронна система.
loading...
Други публикации
Напиши коментар