Български ракетомоделисти ще пътуват до САЩ за участие на световно първенство

Pan.bg 02 май 2023 | 08:52 views (2825) commentaries(0)
img
хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
По информация на Ракетомоделен клуб Пещера



Състезатели от ракетомоделен клуб „Кондор“ (град Пещера) планират да участват на Световно първенство по ракетомоделизъм, което ще се състои в САЩ – в град Остин, щата Тексас, през юли 2023 г. Състезателите имат традиции в изработването на копия на действителни ракети (клас S7).

В предишното им участие, на 9-ото Световно първенство в САЩ (град Мелбърн, щата Флорида) през 1992 г., тримата български ракетомоделисти от клуба в Пещера станаха световни шампиони в този клас с прототипи на модели „Союз-33“, с който е летял първият български космонавт Георги Иванов. В клуба се обучават ученици от 3-ти до 12-и клас и от 2009 г. насам имат завоювани над 400 отличия (купи и медали) в 3-те възрастови групи (деца, младежи и възрастни) от национални и международни първенства.

На предстоящото световно първенство ще участват с модел – прототип на космическия кораб „Союз МС-18“, в мащаб 1:50. Ракетите от серията „Союз“ имат изключително добри полетни характеристики и са с висока степен на сигурност както на действителния модел, така и на прототипа. Това е признато от международните космически агенции и затова и до ден-днешен се ползва от целия свят за извеждане на международни екипажи и товари в орбита. Постоянно се модифицира за повишаване на сигурността на полетите. Публикуваме чертеж и кратко описание за ползване от ракетомоделистите.

По случай 60-ата годишнина от космическия полет на Юрий Гагарин, на 9 април 2021 г., в 10:42 ч. московско време, от стартова площадка № 31 на космодрума „Байконур“ бе изстреляна ракетата носител „Союз-2.1а“ с пилотирания космически кораб „Ю. А. Гагарин“ („Союз МС-18“) и международен екипаж на дългосрочната експедиция МКС-64/65 Олег Новицки („Роскосмос“), Пьотр Дубров („Роскосмос“) и Марк Ванде Хей (НАСА).

След 2 минути полет се отделиха стартовите блокове, на 2,5 минути – предният обтекател, на 5-ата минута – 2-рата степен, и на 9-ата минута – самият кораб. Срещата с МКС се осъществи по „свръхскоростна“ двуоборотна схема около Земята и отне 3:22 ч за скачването с модула „Рассвет“ на МКС.

Официалната емблема на честването на 60-годишнината от полета на Гагарин в Космоса бе поставена на носовия обтекател на ракетата носител. На нея е изобразен профилът на Гагарин, негов автограф, звезда и надпис „60 години от първия полет на човек в Космоса“.

Последният път името на Юрий Гагарин бе присвоено на кораба „Союз-ТМА-21“ по случай навършване на 50 години от първия полет. През 2021 г. се навършиха 60 години, откакто ракетата носител „Восток“ изведе в орбита космическия кораб „Восток-1“ със съветския космонавт Юрий Гагарин. Така той стана първият човек, летял в Космоса. След като извършва една обиколка около Земята, Гагарин каца в района на Саратов.

Любопитно е, че четвъртият „член на екипа“ на „Союз МС-18“ бе мека играчка от популярен стар съветски анимационен филм. По време на изстрелването такива индикатори за безтегловност традиционно се използват, за да се покаже, че корабът е достигнал състояние на микрогравитация.

Руските космонавти, които заминаха за МКС, отстиковаха модула „Пирс“ и подключиха към МКС многофункционалния модул „Наука“. За да осъществят това и интегрирането му, те направиха няколко излизания в открития Космос. Общо повече от 50 научни изследвания и експерименти ще бъдат извършени в рамките на експедицията ISS-64/65.
На 17 октомври 2021 г., в 04:14:05 ч. московско време, космическият кораб „Союз МС-18“ се отдели от руския сегмент на МКС. Двигателната му установка се включи за спиране в нормален режим в 06:41:46 ч. московско време, след което започна излизане от орбита. Малко след това „Союз МС-18“ се раздели на три отсека. Екипажът от трима души в спускаемия апарат изпита претоварване от около 4 g.

В 07:35:44 ч. московско време спускаемият апарат на кораба „Ю. А. Гагарин“ (Союз МС-18) каца в разчетната точка на територията на Казахстан. Екипажът – Героят на Русия Олег Новицки и участниците в космическия полет в рамките на научнообразователния проект „Вызов“ („Предизвикателство“) операторът Клим Шипенко и актрисата Юлия Пересилд – се завърна на Земята.

Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!


Български ракетомоделисти ще пътуват до САЩ за участие на световно първенство

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/5 СЛЕДВАЩА СНИМКА


Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка