Горещи новини
- Руската корвета "Бойкий" проведе стрелба с противолодъчния комплекс "Пакет"
- Японските военни са на "финалната права" в разработването на релсотрон
- Американската армия направи жените и мъжете равни по физическа подготовка
- Германската отбранителна индустрия увеличава заетостта
- Украинската тежка БМП-55 на фронтовата линия
- /ВИДЕО/: Появи се панорамно видео на ракетните удари в "плазмен пашкул" от ВС на Русия по Киев
- /ВИДЕО/: Дрон засне мощна експлозия и пожар в полеви склад за боеприпаси на ВСУ
- BMP-3 в ОАЕ получи нови бойни модули словашко производство /СНИМКА/
- InfoBRICS: Руските въоръжени сили унищожиха една трета от F-16, прехвърлени на Украйна
- Летище Истанбул планира да приема за излитане и кацане наведнъж по 4 самолета

хаджи Димитър СТАВРЕВ
pan.bg
По информация на Ракетомоделен клуб Пещера
Състезатели от ракетомоделен клуб „Кондор“ (град Пещера) планират да участват на Световно първенство по ракетомоделизъм, което ще се състои в САЩ – в град Остин, щата Тексас, през юли 2023 г. Състезателите имат традиции в изработването на копия на действителни ракети (клас S7).
В предишното им участие, на 9-ото Световно първенство в САЩ (град Мелбърн, щата Флорида) през 1992 г., тримата български ракетомоделисти от клуба в Пещера станаха световни шампиони в този клас с прототипи на модели „Союз-33“, с който е летял първият български космонавт Георги Иванов. В клуба се обучават ученици от 3-ти до 12-и клас и от 2009 г. насам имат завоювани над 400 отличия (купи и медали) в 3-те възрастови групи (деца, младежи и възрастни) от национални и международни първенства.
На предстоящото световно първенство ще участват с модел – прототип на космическия кораб „Союз МС-18“, в мащаб 1:50. Ракетите от серията „Союз“ имат изключително добри полетни характеристики и са с висока степен на сигурност както на действителния модел, така и на прототипа. Това е признато от международните космически агенции и затова и до ден-днешен се ползва от целия свят за извеждане на международни екипажи и товари в орбита. Постоянно се модифицира за повишаване на сигурността на полетите. Публикуваме чертеж и кратко описание за ползване от ракетомоделистите.
По случай 60-ата годишнина от космическия полет на Юрий Гагарин, на 9 април 2021 г., в 10:42 ч. московско време, от стартова площадка № 31 на космодрума „Байконур“ бе изстреляна ракетата носител „Союз-2.1а“ с пилотирания космически кораб „Ю. А. Гагарин“ („Союз МС-18“) и международен екипаж на дългосрочната експедиция МКС-64/65 Олег Новицки („Роскосмос“), Пьотр Дубров („Роскосмос“) и Марк Ванде Хей (НАСА).
След 2 минути полет се отделиха стартовите блокове, на 2,5 минути – предният обтекател, на 5-ата минута – 2-рата степен, и на 9-ата минута – самият кораб. Срещата с МКС се осъществи по „свръхскоростна“ двуоборотна схема около Земята и отне 3:22 ч за скачването с модула „Рассвет“ на МКС.
Официалната емблема на честването на 60-годишнината от полета на Гагарин в Космоса бе поставена на носовия обтекател на ракетата носител. На нея е изобразен профилът на Гагарин, негов автограф, звезда и надпис „60 години от първия полет на човек в Космоса“.
Последният път името на Юрий Гагарин бе присвоено на кораба „Союз-ТМА-21“ по случай навършване на 50 години от първия полет. През 2021 г. се навършиха 60 години, откакто ракетата носител „Восток“ изведе в орбита космическия кораб „Восток-1“ със съветския космонавт Юрий Гагарин. Така той стана първият човек, летял в Космоса. След като извършва една обиколка около Земята, Гагарин каца в района на Саратов.
Любопитно е, че четвъртият „член на екипа“ на „Союз МС-18“ бе мека играчка от популярен стар съветски анимационен филм. По време на изстрелването такива индикатори за безтегловност традиционно се използват, за да се покаже, че корабът е достигнал състояние на микрогравитация.
Руските космонавти, които заминаха за МКС, отстиковаха модула „Пирс“ и подключиха към МКС многофункционалния модул „Наука“. За да осъществят това и интегрирането му, те направиха няколко излизания в открития Космос. Общо повече от 50 научни изследвания и експерименти ще бъдат извършени в рамките на експедицията ISS-64/65.
На 17 октомври 2021 г., в 04:14:05 ч. московско време, космическият кораб „Союз МС-18“ се отдели от руския сегмент на МКС. Двигателната му установка се включи за спиране в нормален режим в 06:41:46 ч. московско време, след което започна излизане от орбита. Малко след това „Союз МС-18“ се раздели на три отсека. Екипажът от трима души в спускаемия апарат изпита претоварване от около 4 g.
В 07:35:44 ч. московско време спускаемият апарат на кораба „Ю. А. Гагарин“ (Союз МС-18) каца в разчетната точка на територията на Казахстан. Екипажът – Героят на Русия Олег Новицки и участниците в космическия полет в рамките на научнообразователния проект „Вызов“ („Предизвикателство“) операторът Клим Шипенко и актрисата Юлия Пересилд – се завърна на Земята.
Навигирайте с бутоните под снимката, за да разгледате галерията!

ПРЕДИШНА СНИМКА 1/5 СЛЕДВАЩА СНИМКА





Други публикации
Напиши коментар