Горещи новини
- Хиляди дронове-камикадзе "Микроб" с AI навлязоха в зоната на СВО
- Зеленски: Украйна се нуждае от 200 хил. миротворци, Европа трябва да стане силен глобален играч /ВИДЕО/
- Военнослужещи от 10-ти механизиран батальон-Враца, от състава Сухопътните войски, взеха участие в организирания Ден на отворените врати от Военно окръжие II степен Враца
- Руски дронове атакуваха Николаев и Суми /СНИМКА/
- Новите сирийски власти прекратиха споразумението с РФ за пристанище Тартус
- Израел предложи на Киев оръжия руско производство /СНИМКА/
- Тръмп се разпореди конфликтът в Украйна да бъде решен за 100 дни
- Asia Times: САЩ могат да предложат на Русия примирие в Украйна по корейския сценарий
- Зеленски: Киев няма да се съгласи на компромис с признаването на нови региони като част от РФ /ВИДЕО/
- MO РФ: „Солнцепек“ на Руските ВС унищожиха опорни пунктове и пехота на ВСУ край Курск
pan.bg
Страните от НАТО виждат бъдещето на Украйна в алианса, но не назоваха срок за момента на поканата, следва от комюникето на срещата на върха във Вилнюс.
"Ние потвърждаваме ангажимента, който поехме на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., да направим Украйна член на НАТО и днес признаваме, че пътят на Украйна към пълна евроатлантическа интеграция надхвърли нуждата от "План за действие за членство", се казва в документа.
В същото време конкретни дати не се назовават: както се отбелязва в комюникето, покана до Киев ще бъде изпратена, „когато съюзниците се съгласят и условията бъдат изпълнени“.
Членовете на алианса също така изразиха готовност да засилят политическата и практическа подкрепа за Украйна и да продължат да я предоставят толкова дълго, колкото е необходимо. За да направят това, те се споразумяха за значителен пакет от засилена подкрепа и решиха да създадат нов съвместен орган: Съвета Украйна-НАТО.
Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг от своя страна уточни, че членството на Украйна в НАТО ще зависи от изхода на конфликта с Русия.
„Ако Украйна не победи, тогава въпросът за гаранции и членство в НАТО изобщо няма да се поставя“, каза той.
Най-сериозната заплаха
В комюникето Русия се нарича най-сериозната и пряка заплаха за сигурността на НАТО, както и за мира и стабилността в евроатлантическия регион. Въпреки това от алианса твърдят, че не търсят конфликт с Москва.
„Оставаме готови да поддържаме отворени канали за комуникация с Москва за управление и смекчаване на рисковете, предотвратяване на ескалация и увеличаване на прозрачността“, се казва в документа.
Всички промени в отношенията между НАТО и Русия зависят от действията на Москва, се отбелязва там.
Ядрено оръжие
НАТО ще остане ядрен съюз, докато съществуват ядрени оръжия, казаха още участниците в срещата.
В същото време, подчертават те, алиансът има възможност да направи цената на използването на ядрено оръжие срещу него неприемлива.
Обстоятелствата, при които НАТО ще трябва да използва ядрено оръжие, се считат за изключително малко вероятни от членовете на блока. Но те се съгласиха да създадат нови сили за реагиране, които да реагират бързо на кризи и да провеждат учения, фокусирани върху ядреното измерение на потенциалния конфликт.
Какво друго решиха в НАТО
Освен това съюзниците от алианса се договориха:
укрепване на системата за противоракетна отбрана в Европа, включително чрез разполагане на модерни системи на ротационен принцип;
предприемат мерки за укрепване на предната защита и способността за бързо подпомагане на съюзник в опасност;
създаване на многонационални и многопрофилни сили за реагиране;
значително увеличаване на запасите от най-важните боеприпаси;
да работи за осигуряване на износа на украинско зърно и активно подкрепя международни мерки за облекчаване на глобалната хранителна криза;
създаване на център за сигурност на критичната морска инфраструктура, както и мрежа, която ще обедини членове на НАТО, съюзници, частния сектор и други заинтересовани страни за подобряване на обмена на информация и най-добри практики;
да работят съвместно за противодействие на Китай и да се защитават от „принудителните тактики на Китай и усилията му да раздели Алианса“;
да стремят се към диверсификация на енергийните доставки;
засилване на влиянието си в Азиатско-тихоокеанския регион.
Киевските власти настояват за приемане в НАТО по ускорен начин. Те многократно са заявявали, че никое друго решение след резултатите от срещата няма да ги устройва. Днес, в деня на откриването на форума във Вилнюс, Володимир Зеленски в социалните си мрежи нарече абсурден факта, че няма времева рамка за поканата на Украйна в алианса, подозирайки, че членовете на НАТО не са подготвени за подобна стъпка.
През последните месеци Столтенберг подчерта "безпрецедентното единство на съюзниците" по всички ключови въпроси. Но в навечерието на срещата той призна, че съюзниците все още не са постигнали съгласие по текста на окончателното изявление относно перспективите за членство на Украйна, нейната подкрепа и гаранции за сигурността на Киев.
От Кремъл отбелязаха, че следят внимателно ситуацията и помнят, че именно ориентацията на киевския режим към присъединяване към НАТО стана една от причините за началото на спецоперацията.
Източник: РИА Новости Снимка: static.euronews.com
Превод и редакция: pan.bg
Други публикации
Напиши коментар