Otbrana.com: Дедите ни са строили мостове в памет на загиналите във войните

Pan.bg 02 ное 2025 | 14:43 views (736) commentaries(0)
img Спирдон Спирдонов

Един от тези мостове паметници е в град Смядово, Шуменска област. Този паметник е над река Смядовски и свързва централната част на града с музейния комплекс. Изграден е между 1931 и 1932 година в чест на жителите на Смядово, загинали във войните – Балканската (1912–1913), Междусъюзническата (1913) и Първата световна война (1914–1918). Проектант на моста е Хр. Хараламбиев. Построен от трета инженерна бригада.

Датата на честването на моста паметник е 3 март, когато се поднасят венци и цветя. На него е изписано „Тоз, който падне в бой за свобода той не умира”. Има списък с имената на 120 офицери, подофицери и войници от Смядово, загинали във войните.

***

Смядово е град в Североизточна България. Намира се на 25 км южно от град Шумен в посока Ришки (Чалъкавашки) проход, по шосето Шумен – Карнобат. Разположен е в полите на северните склонове на Източна Стара планина, близо до прохода „Боаза”, който е известен в древността под името „Вергава” и през който е минавал голям път, свързващ римските крепости по р. Дунав с Константинопол.

На 3 км източно от центъра на града минава р. Голяма Камчия, идваща от Преславския балкан, като от Смядово тя се насочва на изток, за да се влее след 30 км в р. Луда Камчия по посока към Черно море. През Смядово минава от запад на изток Смядовската река. Събирайки водите от Драгоевския балкан, тя се влива в р. Голяма Камчия. На около 3 км източно от Смядово минава р. Брестова, която също се влива в р. Голяма Камчия.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка