Otbrana.com: Почетохме загиналите български войни за освобождението на Сомбор

Pan.bg 15 май 2026 | 15:11 views (605) commentaries(0)
img Вторият ден от Военноисторическия поход „По бойния път на Първа българска армия“ започна от град Сомбор, област Войводина, Република Сърбия. Проведохме ритуал по полагане на венци и цветя на паметника на 56 български войни за освобождението на града от фашизма, които са препогребани в мемориала костница във Вуковар. Направи силно впечатление грижата на местната власт за опазването на мемориала, както и сериозното присъствие на представители на Общината и организацията СУБНОР. Благодарност за това изрази в своето изказване директорът на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ Людмил Михайлов.

В строя на походниците са още ветераните от Втората световна война полковник от запаса Анани Христов, Мария Стоянова и майор от запаса Тодор Андонов. Тук са директорът на дирекция „Социална политика и политика по военно-патриотично възпитание“ в Министерството на отбраната господин Людмил Михайлов, командирът на 61 Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Атанас Георгиев, помощник-началникът на НВУ „Васил Левски“ по подготовката полковник Стефан Маринов, военният и военновъздушен аташе на България в Белград полковник Руслан Христов, Тихомир Кайрямов от посолството ни, началникът на Военното окръжие във Враца подполковник Илиян Илиев, старши лейтенант Мадлен Пенева от ЦВО, представителна група на Съюза на ветераните от войните на България, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, на Министерството на отбраната, Българската армия и курсанти от НВУ „Васил Левски“.

В знак на благодарност за опазването на българския паметник отличие от министъра на отбраната - плакет, беше връчен градския съветник по екология и опазване на околната среда - господин Слободан Станич от г-н Людмил Михайлов. Плакет на МО получи и господин Деян Уметич - представител на организация Субнор от община Лачарак. Наградата връчва господин Людмил Михайлов. Командирът на 61 Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Атанас Георгиев награждава господин Иван Шимумов с плакет на Сухопътните войски. Старши лейтенант от запаса Галентин Караславов от СВВБ връчи паметни подаръци на помощник-кмета по социалните грижи и въпросите на ветераните и Давор Франжуц, помощник-кмет по земеделие.

В знак на признателност венци и цветя бяха поднесени от курсантите и ветераните от името на министъра на отбраната Димитър Стоянов, началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, градският съветник и помощник-кметовете на град Сомбор, посолството на България в Сърбия, организация СУБНОР от община Лачарак и Съюза на ветераните от войните на Република България.

Продължаваме за Мохач, Пейч и Шоклош в Унгария.

Други публикации


Напиши коментар

Коментари: 0

Социални мрежи

Вход

Запомни ме на това устройство

Регистрирай се Забравена парола

Последни

НАЙ-ЧЕТЕНИ НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Морски архиви

Прочети още

Броячка